Čo môžeme očakávať od Tesly v roku 2018?

0
1471

S každým ďalším rokom Tesla dokazuje svojim neprajníkom, že nielenže prežíva, ale i neustále posilňuje svoju pozíciu na automobilovom a energetickom trhu.

2018 môže byť ďalším rekordným rokom pre spoločnosť, pričom dnes sa pozrieme na to, čo môžeme očakávať od Tesly tento rok.

Model 3

Hoci 2017 bol rok spustenia Modelu 3, 2018 bude rokom, kedy väčšia časť trhu skutočne uvidí Model 3 ako vozidlo, ktoré prinesie elektrickú revolúciu do mainstream povedomia.

Momentálne je pre niekoľko ďalších mesiacov  Model 3 stále limitovaný iba pre jadro fanúšikov Tesly, ktorí uskutočnili svoju rezerváciu už takmer pred dvomi rokmi.

Taktiež je v súčasnosti dostupný balíček pre dlhší dojazd a prémiový interiér, čím sa zvyšuje cena vozidla.

Ako však Tesla bude zvyšovať produkciu, znižovať čas dodania pre nových majiteľov a prinášať nové možnosti konfigurácie s cieľom dosiahnuť cenu 35 000 dolárov (29 287 eur) pred uplatnením štátnej dotácie, čoraz viac ľudí uvidí Model 3 ako dostupnú možnosť pre kúpu.

Diskusia sa začne meniť k téme, či Tesla dokáže masovo vyrábať autá pre skutočný dopyt takéhoto produktu. Očakáva sa, že Tesla dosiahne cieľ 5000 vyrobených áut týždenne v prvej polovici roka a rýchlo zvýši produkciu na 10 000 kusov do konca roka.

Taktiež sa očakáva, že ako bude spoločnosť pokračovať v dosahovaní tejto úrovne produkcie v Fremonte a Gigafactory 1 v Nevade, Tesla verejne oznámi plány pre nové továrne.

zdroj fotografie: electrek.co

Model Y

„Tesla Model Y“ nie je oficiálny názov, odkazuje sa tým však na elektrický crossover, ktorý bude vybudovaný na rovnakej platforme 3. generácie ako je Model 3.

Musk spomenul, že Tesla sa zameria na Model Y akonáhle bude zvládať produkciu Modelu 3. Neočakáva sa, že Model Y pôjde do výroby už v roku 2018, avšak, že ho spoločnosť minimálne odhalí a začne prijímať objednávky v prvej polovici roka.

Spoločnosť taktiež vydala prvý teaser pre toto nadchádzajúce vozidlo:

zdroj fotografie: electrek.co

Model S a Model X

Modelu S a Modelu X sa stále darí, nezískali však toľko aktualizácii počas posledného roka, pretože spoločnosť sa sústredí na Model 3.

Očakáva sa, že v roku 2018 príde zopár aktualizácii. Možnosti Tesly sa neustále vyvíjajú a nebolo by prekvapením, ak by v tomto roku prišli výkonnejšie verzie oboch vozidiel spolu s novým interiérom.

Predpokladá sa, že Tesla bude ďalej odlišovať Model S od menšieho Modelu 3 s lepším výkonom a väčším luxusom.

zdroj fotografie: electrek.co

Autopilot

Rok 2017 bol ťažkým rokom pre autopilota. Hoci sme sa počas prechodu na druhú generáciu nedočkali veľkých zmien, neznamená to, že vývojári v Tesle celý rok nič nerobili. V skutočnosti vytvárali nový počítačový systém a neurónovú sieť Tesly.

Očakáva sa, že práca dokončená v roku 2017 položí základy pre významné aktualizácie pre všetky vozidlá spoločnosti.

zdroj fotografie: electrek.co

Supercharger a ďalšie nabíjacie infraštruktúry

Tesla prekonala minulý rok rekord v rozšírení superchargerov, avšak nedosiahla svoj cieľ. Do konca tohto roku ich plánuje mať 18 000. So súčasným počtom 8000 bude prekvapením, ak tento cieľ skutočne dosiahne.

I tak sa však spoločnosť zlepšuje v umiestnení staníc a je pravdepodobné, že bude pokračovať vo vedení v počte nabíjacích staníc, keďže sa neočakáva, že žiadna iná automobilka do budúcnosti neplánuje predávať elektromobily vo veľkých množstvách, kvôli čomu ani neinvestuje toľko financií do infraštruktúry.

Okrem rozširovania infraštruktúry sa očakáva, že Tesla dobehne výkonnosť nabíjačiek.

Niekoľko ďalších nabíjacích sietí začína inštalovať stanice s výkonom 150 až 350 kW. Hoci súčasné elektromobily nie sú schopné dobiť sa s týmto výkonom, stanice sú už pripravené na budúcnosť a budeme zvedaví, či Tesla pôjde týmto smerom.

Pravdepodobne však Tesla neoznámi tento krok až pokým nevydá nové verzie svojich vozidiel, ktoré sú schopné zvládnuť takúto kapacitu dobíjania.

Očakáva sa, že superchargere budú ďalej rozširované na miestach, ktoré sú obľúbenými destináciami (hotely, motely, odpočívadlá) ľudí počas dlhších trás.

Tesla Energy, Powerwall, Powerpack a Solar

Očakáva sa, že energetická divízia Tesly zohrá veľkú úlohu v roku 2018.

Ako však postupne spoločnosť pridáva tieto produkty do svojich obchodov a dokončuje integráciu pomocou mobilnej aplikácie, skutočne začínajú byť „Tesla produktmi,“ a spoločnosť bude môcť využiť popularitu jedného produktu na zvýšenie dopytu po druhom.

Solárne strechy mali taktiež pomalý štart iba s niekoľkými inštaláciami do dnes.

Oneskorenie má súvisieť so zmenami v Gigafactory 2 v Buffale, avšak nedávne zvyšovanie počtu zamestnancom naznačuje, že produkcia sa má práve zvýšiť.

Ako bude továreň v objemoch vyrábať solárne moduly a solárne strechy pre Teslu, očakáva sa, že spoločnosť bude svojim najlepším zákazníkom a začne inštalovať tieto produkty do ďalších vlastných tovární, Superchargerov a možno i áut v roku 2018.

zdroj fotografie: electrek.co

zdroj: electrek.co, zdroj titulnej fotografie: electrek.co