GM začalo predávať miniatúrny elektromobil za 5 300 dolárov

0
3592

GM expanduje svoje elektrické ašpirácie, kedy spustilo predaj super kompaktného a lacného elektromobilu. Dostupný však bude iba v Číne.

Čínska automobilka Baojun, patriaca pod GM, práve vydala prvý, masovo elektrický elektromobil, E100, iba za cenu 5300 dolárov (4527,40 eur) po využití miestnych a národných dotácii.

Mini dvojmiestne auto sa podobá na smart autá od Mercedes-Benz. GM tvrdí, že má perfektnú veľkosť pre čínskych obyvateľov, ktorí denne dochádzajú do práce.

zdroj fotografie: mashable.com

E100 neposkytuje veľký výkon, avšak o to GM/Baojun ani nejde, hlavne pri takej nízkej cene. Lítium-iónová batéria má predpokladaný dojazd 96 míľ (154 km) a nabíja sa okolo 7,5 hodín. Maximálna rýchlosť je okolo 62 míľ/h (100 km/h), takže na nejaké preteky sa môže zabudnúť. Všetky verzie budú mať 7-palcový monitor a Wi-Fi, zatiaľ čo vylepšená prémiová verzia bude mať touchpad, vzduchový filter a bezkľúčové otváranie. Cena za doplnkovú výbavu zatiaľ nie je známa.

Elektromobil je už teraz hitom. Automobilka tvrdí, že o prvých 200 dostupných áut prejavilo záujem okolo 5000 ľudí, čím dopyt jasne prevýšil ponuku. Tá sa však čoskoro rozšíri o ďalšie kusy.

Veľkosťou a výbavou nejde o žiadnu Teslu. Cena Modelu 3 je však až 35 000 dolárov (29897 eur), čo z E100 môže urobiť oveľa dostupnejšie auto pre širšiu verejnosť na čínskom trhu.

Baojun nebude ponúkať E100 mimo Číny. GM bude priamo súperiť s Modelom 3 v USA prostredníctvom svojho Chevy Bolt, kladne prijatého elektromobilu, ktorý sa pomaly rozširuje na ďalšie trhy, potom, čo spustil zo začiatku obmedzený predaj na západnom pobreží v USA.

Bolt je oveľa väčší ako E100, s väčším dojazdom a vyššou cenou, ktorá je na úrovni 30 000 dolárov (25626,79 eur) po uplatnení vládnych stimulov.

Uvidíme či výrobcovia začnú podobné mini elektromobily ponúkať aj na európskych trhoch, čo by mohlo spôsobiť revolúciu v dochádzaní do práce alebo jazde na krátke vzdialenosti za nízke náklady. Navyše pri veľmi dostupnej počiatočnej cene vozidla.

Zdroj : mashable.com

Ak sa vám článok páčil, pridajte sa k nám na Facebooku. Budeme vám prinášať novinky zo sveta elektromobility.