Ako sa počet elektromobilov na cestách zvyšuje, nabíjanie sa stáva čoraz viac dôležitejším aspektom vlastníctva auta. S vlastnosťami, ktoré treba vziať do úvahy ako výkon, typ konektora a špecifiká jednotlivých elektromobilov, sa Zap-Map rozhodlo vytvoriť návod ohľadom nabíjania.
Nabíjanie elektromobilov vysvetlené
Existujú 3 typy nabíjania – rapídne, rýchle a pomalé. Toto reprezentuje príkon a rýchlosť nabíjania.
Rapídne nabíjanie sa delí na 2 časti – AC a DC. V súčasnosti rapídne AC nabíjanie má príkon okolo 43 kW, zatiaľ čo rapídne DC okolo 50 kW. Oboje nabije elektromobil na 80 % zhruba za 30 minút. Existujú dva rôzne typy konektorov pre rapídne DC nabíjanie – CCS a CHAdeMO. Tesla nabíjačky, tzv. Supercharger, patrí taktiež k rapídnemu DC nabíjaniu a v súčasnosti má príkon okolo 120 kW.
Rýchle nabíjanie pokrýva príkon v rozmedzí 7-22 kW, pričom typicky nabije elektromobil za 3-4 hodiny.
Pomalé nabíjanie (do 3 kW) sú najlepšie pre nabíjanie cez noc, pričom zvyčajne nabijú elektrické auto naplno v rozmedzí od 6-12 hodín, a PHEV za 2-4 hodiny.
zdroj fotografie: zap-map.com
Nabíjanie na verejných nabíjačkach
Na Slovensku existuje zatiaľ iba niekoľko desiatok verejných nabíjačiek. Na stránke kdenabijat.sk nájdete mapu nabíjačiek spolu s informáciami, či je nabíjanie zadarmo, poprípade za registráciu.
zdroj fotografie: zap-map.com
Nabíjanie doma
Nabíjanie doma je často najpohodlnejším a cenovo najefektívnejším spôsobom nabitia elektromobilu. Nabíjanie je väčšinou pomalé, od 3-7 kW. Rýchlejšie stojí zvyčajne viac, než 3kW nabíjanie, avšak nabíjanie je 2x rýchlejšie. Veľa výrobcov plug-in automobilov má partnerstvá s firmami vyrábajúcimi nabíjačky, vďaka čomu získate nabíjačku na doma v cene automobilu.
Pokiaľ zatiaľ nie sú dostupné iné možnosti, domáce nabíjanie sa odporúča z dôvodu bezpečnosti iba majiteľom garáž. Sú tu určité infraštruktúrne požiadavky, ktoré je potrebné splniť, avšak zvyčajne nebývajú problémom.
zdroj fotografie: zap-map.com
Nabíjanie vášho elektromobilu
Na trhu je množstvo elektromobilov, ktorých nabíjanie sa odlišuje. Automobilky zvyčajne preferujú jeden alebo dva nabíjacie štandardy – Typ 2 a CCS, alebo Typ 1 a CHAdeMO.
Rôzne modely môžu mať rôzne nabíjacie časy, pričom niektoré neumožňujú rapídne nabíjanie. Spolu s dojazdom, kapacita batérie má významný vplyv na nabíjaciu rýchlosť a náklady, hoci nabíjacie káble sa odlišujú od jednotlivých modelov.
zdroj: zap-map.com, zdroj titulnej fotografie: zap-map.com