Daimler a ChargePoint chcú výrazný obrat v oblasti elektromobility

0
1733
  • Daimler zvyšuje svoju snahu o výstavbu ekosystému pre elektrické vozidlá v spolupráci so spoločnosťou ChargePoint.
  • Strategická investícia do poskytovateľa riešení nabíjania s vedúcim postavením na americkom trhu je zaistením prístupu k ponukám orientovaným na zákazníka
  • Základný kameň pre ďalšie služby a produkty elektromobility pre súkromných zákazníkov aj poskytovateľov flotilových vozidiel – od osobných motorových vozidiel až po úžitkové vozidlá
  • Cesta rastu: Daimler podporuje vstup spoločnosti ChargePoint na európsky trh.

Daimler AG ako vedúci investor vstupuje do americkej spoločnosti ChargePoint Inc., ktorá je poskytovateľom riešení nabíjania, čím si zabezpečuje miesto v predstavenstve tohto podniku.

ChargePoint je na celosvetovej úrovni vedúcim poskytovateľom služieb v segmente riešení nabíjania elektromobilov a lídrom na trhu v USA. So zreteľom na čoraz vyšší podiel elektrifikačných riešení pohonu je ChargePoint so svojou ponukou služieb jednoznačne na ceste rastu. Už teraz je naplánované rozšírenie obchodnej činnosti na európsky trh.

Strategickým podielom v spoločnosti ChargePoint sa Daimler v rámci svojej podnikovej stratégie „CASE“ posúva o významný krok dopredu – najmä so zreteľom na novú značku produktov EQ, pod ktorou bude spoločnosť v budúcnosti prezentovať svoje know-how z oblasti inteligentnej elektromobility značky Mercedes-Benz. Touto spoluprácou sa vytvárajú základy pre rozsiahlu ponuku riešení nabíjania, ktorá bude orientovaná na zákazníka.

Spoločnosť Daimler AG intenzívne investuje do elektromobility. Investície pritom ďaleko presahujú rámec vývoja vozidiel. Spoločnosť v rámci ofenzívnej stratégie divízie Mercedes-Benz Cars v oblasti elektromobility v najbližších rokoch investuje 10 miliárd eur do rozšírenia portfólia produktov značky EQ.

Ďalšou kľúčovou úlohou je rozvoj elektromobilného ekosystému produktov, služieb a inovácií. Ponuka služieb zahŕňa inteligentné služby nabíjania pre domácnosti, ako aj služby šité na mieru či domáce akumulátory energie, ktoré spolupracujú napríklad s fotovoltaickým zariadením na streche domu.

Doma, v práci alebo na ulici: inteligentné zosieťované možnosti nabíjania sú neoddeliteľnou súčasťou, pretože akceptácia medzi zákazníkmi v oblasti elektromobility je úzko spojená s dostupnosťou celoplošnej infraštruktúry.

Axel Harries, vedúci stratégie CASE spoločnosti Daimler AG, a tým aj riaditeľ think-tanku, ktorý sa venuje elektromobilite, obsadí v budúcnosti miesto v predstavenstve spoločnosti ChargePoint. Podľa neho je spolupráca s ChargePoint významným základným kameňom:

„Dôslednou výstavbou ekosystému CASE pre našu novú značku produktov EQ sme aj naďalej otvorení a pripravení na partnerstvá a spolupráce na najvyššej úrovni. ChargePoint je expertom v oblasti elektromobilných riešení nabíjania s vynikajúcimi odbornými znalosťami v oblasti hardvéru a softvéru.

Spoločne môžeme výrazne rozvinúť ponuku produktov zameraných na inteligentné riešenia nabíjania a zákazníkom poskytnúť komplexnú, prémiovú ponuku v oblasti elektromobility.“

ChargePoint dnes prevádzkuje viac ako 33 000 nabíjacích staníc, vďaka čomu je na celosvetovej úrovni vedúcim poskytovateľom služieb v segmente riešení nabíjania elektromobilov a lídrom na trhu v USA.

S nárastom elektrifikácie pohonu postupne rastie aj dopyt po inovatívnych riešeniach nabíjania, ktoré táto spoločnosť poskytuje, čo jej zaručuje neustály rast. Aktuálne je naplánované najmä medzinárodné rozšírenie tejto obchodnej činnosti na európsky trh.

„Automobilový priemysel dosiahol zlomový bod. Na trh prichádzajú vozidlá s vyspelými elektrickými hnacími systémami v oveľa väčšom rozsahu ako kedykoľvek predtým,“ hovorí Pasquale Romano, generálny riaditeľ ChargePoint.

„Významná investícia nášho hlavného investora Daimler a iných investorov zdôrazňuje nielen spoločné, celosvetové zameranie na elektromobilitu, ale stane sa aj základným kameňom najväčšej siete nabíjacích zariadení v Európe.“

Vývoj aj výroba inovatívnych riešení infraštruktúry pre elektrické vozidlá sú kľúčovými kompetenciami podniku – od konvenčného nabíjania striedavým prúdom až po ultrarýchle nabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom až 400 kW.

ChargePoint ponúka riešenia v oblasti infraštruktúry nabíjania pre každý segment elektromobilného ekosystému – podniky, maloobchody, verejné inštitúcie, flotiloví zákazníci a súkromné domácnosti.

Technologicky spoločnosť v Európe vychádza zo štandardizovaného kombinovaného systému nabíjania (CCS), čím ponúka maximálnu kompatibilitu pre budúce modely elektrických vozidiel rôznych značiek. Všetky produkty ChargePoint sú softvérovo zosieťované a dajú sa rozširovať na viacerých úrovniach.

Americký líder na trhu okrem hardvérových komponentov svojim zákazníkom ponúka aj na mieru šité Cloudové riešenia – počnúc systémami na správu energie, ktoré sú prispôsobené používateľom, cez vyspelé platobné systémy (Payment Services) až po mobilnú aplikáciu pre súkromných zákazníkov, ktorá ponúka inovatívne a na európskom trhu zatiaľ neznáme funkcie.

Monitorovaním na diaľku a technickou linkou pomoci zákazníkom spoločnosť ChargePoint zabezpečuje maximálnu dostupnosť nabíjacích stojanov 24 hodín denne, sedem dní v týždni – najmä pre prevádzkovateľov flotilových osobných motorových vozidiel, úžitkových vozidiel alebo autobusov je to aspekt, ktorý rozhoduje o kúpe.

Daimler a ChargePoint idú dôsledne za rovnakým cieľom: cielenou výstavbou infraštruktúry a službami dopomôcť elektromobilite k prelomu. Strategická spolupráca medzi týmito spoločnosťami úspešne dopĺňa snahy o zakladanie aliancií a spoločných podnikov spoločnosti Daimler AG, ktoré sú orientované na výstavbu ekosystému zameraného na elektromobilitu. Partneri začnú spolupracovať v krátkom čase.

Zdroj: Tlačová správa spoločnosti Mercedes-Benz Slovakia s.r.o s právami vyhradenými na uverejnenie spravodajstvom Prepriemysel