Doposiaľ víťazi a porazení elektromobilov

0
8863

Po rokoch chybných začiatkov a nesplnených sľubov sa elektromobily konečne dostávajú na cesty. Avšak po všetkých oslavách točiacich sa okolo spoločností ako je Tesla, trh elektromobilov v skutočnosti iba nepatrne narušil predaje tradičných áut a nákladiakov. Zo 17,5 milióna áut predaných v USA každý rok je iba 1 % úplne elektrické.

Neostane to však na dlho. Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, India a Nórsko sa chystajú na elektrifikovanie dopravy v nasledujúcich dekádach a 8 ďalších krajín si nastavilo ambiciózne ciele. Každý, kto si myslí, že zmena nastane rýchlo by sa však mal pripútať na dlhú cestu. Nabíjacia infraštruktúra, ceny batérii a verejné prijatie ostávajú veľkými bariérami pre elektromobily.

Kto vyhráva v súčasnosti preteky o elektromobily?

AlixPartners, globálna poradenská firma, spustila tento mesiac nový index na sledovanie progresu spoločností a krajín elektrifikujúcich svoje letky automobilov. Ako celok sa svet ledva pohol zo štartovacej čiary. Globálne je podiel elektromobilov, bez započítania hybridov, pod 0,5 %, hoci je pre mnohých cieľom.

Podiel elektromobilov na celkovom predaji áut

zdroj: qz.com

Pri lepšom pohľade na údaje sú známky progresu jasnejšie. V prepočte na obyvateľa, žiadna krajina toho neurobila pre elektrifikáciu viac, než Nórsko. V septembri všetky elektromobily a hybridy zodpovedali za 60 % predaja nových vozidiel, pričom v júni bol 27 % nových predajov v Nórsku za jún úplne elektrickými.

Tieto čísla stále narastajú vďaka štedrým dotáciám a iniciatívam vlády. Cieľom krajiny sú nulové emisie všetkých áut do roku 2025.

Dokonca i keď sa do analýzy nezapočítavajú hybridy a elektromobily s dojazdom pod 500 km (väčšina elektromobilov krajiny má dojazd menej než 400 km), stále vedie Nórsko.

Podiel predaných elektromobilov podľa krajín

zdroj: qz.com

Pre menšie krajiny so štedrými iniciatívami je ľahšie urobiť pokrok (Nórsko má iba 5,2 milióna obyvateľov, zato veľký rozpočet). Avšak skutočný účinok sa deje v najväčších automobilových trhoch – Číne a USA.

S kombinovaným predajom 45,5 milióna vozidiel za rok, 2 najväčšie ekonomiky sveta majú v nasledujúcich rokoch za úlohu rozšíriť elektromobily na cesty.

Čína prevzala vedenie v roku 2014 a neukazuje žiadne známky spomaľovania. Vedie o 42 %, čo je 2x rýchlejšie, než svetový priemer, aj napriek tomu, že je najväčší trh.

Globálne, Čína zodpovedá za 45 % predajov všetkých elektromobilov minulý rok (hoci čínske autority si stále musia poradiť s podvádzaním pri dotáciách, chybných hláseniach a uhliu dominujúcej výrobe elektriny).

Čína prekonáva USA v počte registrovaných elektromobilov

zdroj: qz.com

Samozrejme, to na čom nakoniec záleží sú míle. Na to, aby elektromobily vyšachovali tradičné autá z trhu, potrebujú schopný dojazd. Pre zmeranie ich potenciálu, AlixPartners sa pozreli na totálny „e-dojazdpredaných elektromobilov.

Zistilo sa, že Čína vedie s úplným dojazdom 13 miliónov míľ (20,9 milióna km) pre úplné elektromobily, čo je o takmer 3x viac než najbližší konkurent USA.

Čína predáva najväčšie dojazdné kapacity pre elektromobily na svete

zdroj: qz.com

Najväčšie automobilky ako sú Volkswagen, GM, Ford, Toyota alebo Volvo chcú predávať elektromobily vo veľkom. I tak však vedie americká elektromobilka Tesla vedie v podiely na trhu.

Trh Číny je rozdelený medzi niekoľkými výrobcami elektromobilov, pričom Tesla sa dostala na vrchol luxusného trhu vďaka Modelom S a X a momentálne sa snaží presadiť svoje prvé masovo určené vozidlo, Model 3 so základnou cenou 35 000 dolárov (29 697,64 eur).

Zvyšok trhu bude musieť hrať naháňačku. Za Teslou a ďalšími 8 čínskymi spoločnosťami sa v druhom kvartáli 2017 nachádza BMW s 0,7 % podielom na trhu.

Podiel predajov elektromobilov u jednotlivých automobiliek.

zdroj: qz.com

zdroj: qz.com, zdroj titulnej fotografie: qz.com