Veľká Británia taktiež zakáže všetky benzínové a naftové autá od roku 2040

0
6241

Plány nasledujú záväzok Francúzska zbaviť sa znečisťujúcich vozidiel z ciest, ktoré sú príčinou nízkej kvality ovzdušia a ohrozenia zdravia ľudí.

Veľká Británia zakáže všetky benzínové a naftové autá spolu s dodávkami od roku 2040 zo strachu, že zvyšujúca sa úroveň oxidu dusíka predstavuje veľký risk pre verejné zdravie obyvateľstva, predovšetkým v husto obývaných oblastiach, akými je Londýn.

Úbohá kvalita ovzdušia je najväčším environmentálnym ohrozením pre verejné zdravie vo Veľkej Británii a táto vláda je odhodlaná vykonať rázne kroky v čo najkratšom čase. To je dôvod, prečo poskytujeme rady s novým financovaním, ktoré akceleruje vývoj miestnych plánov, ako súčasť ambiciózneho £3 miliardového (€3,357 miliárd) programu pre vyčistenie znečisteného ovzdušia z našich ciest,povedal hovorca vlády.

Predchádzajúce verzie plány sa zdali byť príliš slabé na to, aby mali účinok, avšak vláda ho v súčasnosti aktualizovala spolu so zákazom na rok 2040.

Časový rámec je o niečo neskôr ako iné ciele, aké má napr. Nórsko pre rok 2025, avšak to sú iba ciele. Francúzsko a Veľká Británia chcú pomocou zákona skutočne zakázať nové predaje áut, ktoré nemajú nulové emisie ako elektromobily.

Veľká Británia začala rozmýšľať o väčšej iniciatíve pre akcelerovanie rozšírenia elektromobilov, ako je snaha o vytvorenie elektrických čerpacích staníc, ktoré bolo predstavené minulý rok.

V súčasnosti už existuje „plug-in grant“ v hodnote 4500 libier, ktorý je ponúkaný ako priama podpora pre kúpu elektromobilov. Táto podpora pomohla zvýšiť počet elektromobilov v krajine, ktoré v súčasnosti tvoria 4,2 % nových registrovaných automobilov.

Nová iniciatíva, ktorá by zakázala benzínové a naftové autá by taktiež zahŕňala financovanie plug-in grantu a ďalších programov pre adoptovanie elektromobilov v rámci prípravy pre zákaz.

Očakáva sa, že celý plán bude vydaný koncom tohto týždňa.

Čo sa týka plánov, experti ich považujú za príliš konzervatívne. Akonáhle budú mať elektromobily nižšie náklady na výrobu v dôsledku nižších cien batérii, dlhší dojazd, krátku dobu nabíjania a cenu porovnateľnú s tradičnými automobilmi, nebude im už nič stáť v ceste rozširovania na cesty.

zdroj: electrek.co, zdroj titulnej fotografie: dkv-euroservice.com