Na rozvoj elektromobility v SR pôjde podpora vo výške 5,2 milióna eur

0
1645

Na podporu rozvoja elektromobility pôjde suma 5,2 milióna eur. Päť miliónov bude z recyklačného fondu a 200.000 eur bude z prostriedkov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR. Oznámil to dnes v Bratislave minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD).

Nový automobil na čisto elektrický pohon získa príspevok 5000 eur a v hybridnej kombinácii s doplnkovým spaľovacím motorom dostane nový vlastník dotáciu 3000 eur.

“Je to prvý konkrétny krok k tomu, aby sme podporili rozvoj elektromobility na Slovensku. Rádovo sa ročne na Slovensku predá asi 70 elektromobilov a keď poviem úplne štatistiky, na cestách Slovenskej republiky jazdí asi 250 elektromobilov a asi do 600 automobilov, ktoré majú hybridný pohon.

To znamená, že majú aj klasický spaľovací motor a sčasti sa nabíjajú z elektrickej zásuvky. Tento počet na automobilovú veľmoc je skutočne slabý a my by sme chceli zvýšiť počet týchto áut. Tá primárna snaha je zvýšiť počet týchto áut do konca budúceho roka na nejakú tisícku,” povedal Žiga.

Nabíjanie elektromobilu na uliciZákladnou podmienkou je, aby išlo o nový, doposiaľ neregistrovaný automobil predávaný na Slovensku vo verzii plug-in, teda s batériou dobíjateľnou elektrickou energiou prostredníctvom zásuvky.

Prezident ZAP SR Juraj Sinay vyjadril presvedčenie, že príspevok pomôže pri rozhodovaní pri kúpe automobilu. Zároveň vyjadril nádej, že táto aktivita pomôže synergicky naštartovať aj rozšírenie nabíjacej infraštruktúry.

O príspevok na kúpu môže požiadať občan, podnikateľský subjekt, ale aj mestá a obce. Ide o kategóriu M1 teda osobné automobily a N1-malé nákladné automobily do celkovej hmotnosti 3,5 tony. Priamo pri kúpe sa vyplatí len časť príspevku a zvyšok počas dvoch rokov registrácie. Sleduje sa tým zabránenie špekulatívnemu vývozu za hranice.

Podpora kúpy elektromobilov sa začína v piatok 11. novembra 2016 a bude trvať do konca roka 2017 alebo do vyčerpania prostriedkov.

Zdroj: (TASR); titulná fotografia: dlr.de; fotografia v článku: deutschland.de