V roku 2025 bude každé šieste auto elektrickým

0
2124

Takmer každé šieste predané auto bude do roku 2025 elektrické, tvrdí prieskum vykonaný UBS global autos. A pokiaľ to bude pokračovať rovnakým trendom ako v roku 2017, tie autá budú pravdepodobne ozdobené logom Tesly alebo BMW.

Do polovici nasledujúcej dekády by mali svetové predaje elektromobilov dosiahnuť 16,5 milióna kusov, čo je o 16 % viac než pri predchádzajúcom odhade, tvrdí analytik Patrick Hummel. UBS odhaduje, že elektromobily budú dovtedy tvoriť 16 % predajov všetkých áut, čo je o 2 % vyššie ako predchádzajúci odhad.

„Zmena k elektromobilom príde rýchlejšie a oveľa výraznejšie, poháňaná zánikom dieselu v Európe, pokrokom v batériovej technológii a reguláciami v Číne a Európe,“ tvrdí Hummel. Európa bude mať najväčšie zastúpenie, kedy sa tu má predať vyše 30 % vozidiel.

Tradičné značky ako BMW a Daimler AG investujú miliardy do snahy získať podiel na trhu v buržoáznom trhu elektromobilom, dúfajúc, že ich existujúci podiel na trhu preskočí nové spoločnosti ako Tesla, ktorá sa exkluzívne sústredí iba na elektromobily.

Jedným z dôvodom zmeny odhadov je nový systém v Číne, ktorý stanovil povinné kvóty na výrobu a predaj elektromobilov. Respondenti v Číne mali potvrdili väčšiu pravdepodobnosť, že pouvažujú nad kúpou elektromobilu, okolo 58 %, zatiaľ čo v Nemecku to bolo najmenej, okolo 14 %. Vyššie než očakávané predaje elektromobilov v roku 2017 taktiež upravili odhady.

Hummel očakáva, že z rozšírenia elektromobilov bude najviac profitovať Tesla, keďže v dotazníku získala najväčšiu kredibilitu. BMW by mohlo ťažko znášať rast Tesly, keďže ich 3-ková rada sa vidí ako najbližší konkurent Tesly Modelu 3.

„Narastajúca popularita Tesly sa zdá byť priamo odvodená od spustenia Modelu 3, prvého masovo určeného auta. Väčšina značiek stratila v prieskume pevnú pôdu pod nohami,“ povedal Hummel.

Rast Tesly však nie je garantovaný, keďže prémiové značky ako Audi a Porsche, ktoré sú stále preferované nad Teslou doposiaľ nevydali svoje vlastné elektromobily.

Tesla a Mercedes získali kredibilitu, zatiaľ čo BMW spadlo. Toyota je hodnotená najlepšie.

zdroj fotografie: bloomberg.com

zdroj: bloomberg.com, zdroj titulnej fotografie: bloomberg.com