Musíme sa stať súčasťou nového energetického sveta?

0
1743

Niektoré veci sa nezmenia nikdy. Nákazlivé šťastie a smiech dieťaťa, pevné podanie ruky rodičov, ktoré vám dáva pocit bezpečia a istoty. Naša sieť rodiny a priateľov, bez ktorej nemôžeme existovať. Ale čo naše energetické potreby? Ako ste na tom v tejto oblasti?

Svet okolo nás sa rýchlo mení. Veľa vecí nám uľahčuje život, ale niekedy sa v tom strácame a cítime sa zároveň aj ohromení.

To nás ovplyvňuje ako ľudí, ale aj ako spoločnosti. Megatrendy, ako sú nové koncepcie mobility, miniaturizácia a digitalizácia, čoraz viac menia náš život. Z jednej strany sme ovplyvňovaní, no z opačného pohľadu sa snažíme určovať trendy my, ako žijeme, pracujeme, čo vyrábame a akú máme spotrebu.

Transformácia starého energetického sektora

Existujú ale aj vplyvy, ktoré rýchlo pretransformovali energetický sektor. Starý svet výroby elektrickej energie s jednou dominantnou skupinou, ktorá dodáva statické energetické produkty solídnej zákazníckej základni, je teraz viac menej históriou.

Energia budúcnosti

Decentralizované, digitálne a obnoviteľné – tak bude vyzerať energia zajtrajška. Svet, v ktorom čoraz viac ľudí vytvára vlastnú energiu, od spotrebiteľa až po priemysel.

Žijeme v novom svete, kde sa môže energia pohybovať v mnohých smeroch – od solárnych článkov až po batériu do elektrického auta so špeciálnymi vaničkami do kufra. Ale aj pri decentralizovanej generácii bude naďalej veľký dopyt po veľkom množstve energie z miest a obcí, nemocníc a priemyselných podnikov.

Napríklad veterné farmy šetrné k životnému prostrediu môžu túto požiadavku pokryť. “Zelený” výkon je potom prepravovaný inteligentnými energetickými sieťami na presné miesto.

Siete a obnoviteľné zdroje energie by preto mali patriť medzi naše kľúčové kompetencie. Aj vďaka elektromobilom, ktoré ju potom využívajú na svoj pohon, sa stav životného prostredia, v ktorom žijeme môže zlepšovať.

Zdroj: https://www.naauto.sk/c/vanicky-do-kufra 

Zdroj titulného obrázku: http://balticgreenpower.eu