GM odhalil autonómny Bolt EV bez volantu alebo pedálu, plánuje ho uviesť na trh nasledujúci rok

0
3360

General Motors odhalil prvú fotku nadchádzajúcej autonómnej 4. generácie elektrického Boltu, prvého bez volantu alebo pedálov.

Automobilka tvrdí, že vyplnila petíciu na získanie povolenia pre umožnenie  vydania vozidla už nadchádzajúci rok. Tento krok by akceleroval časovú os samojazdiacej technológie spoločnosti, čím by potenciálne mohla preskočiť veľkým skokom iné automobilky, ktoré túto funkciu pripravujú na obdobie 2020-2022.

Vozidlo môže reprezentovať ďalšiu generáciu autonómneho Cruise AV založené na Bolt EV.

V júni GM oznámilo dokončenie prvej várky 130 autonómnych prototypov Chevy Bolt EV. Záber vozidla bol zachytený v Powerpoint prezentácii (ten vľavo).

 

 

 

 

 

zdroj fotografie: electrek.co

Spoločnosť už využíva časť áut na prepravu zamestnancov „kdekoľvek v San Franciscu s použitím aplikácie“. Ide o rannú verziu služby, ktorú plánujú ponúknuť niekedy verejnosti. 

Hoci GM tvrdí, že bude prvou spoločnosťou, ktorá nepoužije volant alebo pedál, Google už demonštroval podobné autonómne vozidlo ako súčasť Google X laboratórií v roku 2014, ktoré je teraz súčasťou Waymo.

Google odvtedy pridal pedále do vlastných vozidiel a zmenil smerovanie spoločnosti k vytváraniu viac funkcií k existujúcim vozidlám, predovšetkým Lexus crossoverov a hybridov Chrysler Pacifica.

Niekoľko mesiacov neskôr tvrdili, že sú pripravený na „masovú výrobu,“ samojazdacich Chevy Bolt EV, pričom oznámili expanziu testovacej letky do New Yorku.

Teraz vydali prvý obrázok nasledujúcej generácie vozidla, ktoré nazývajú „Cruise AV“.

S cieľom ubezpečiť verejnosť o bezpečnosti vozidla pri potvrdení petícii GM taktiež vydalo správu o „Bezpečnosti samojazdiacej technológie pre rok 2018“.

Správa vysvetľuje množstvo pasívnych a aktívnych bezpečnostných funkcií vozidla, ako aj redundant hardvér:

https://youtu.be/CqSDWoAhvLU

zdroj: electrek.co, zdroj titulnej fotografie: electrek.co