Elektromobily majú o polovicu menšie náklady, než tradičné autá

0
2443

Podľa najnovšej štúdii University of Michigan sú náklady na údržbu elektromobilov o polovicu menšie v porovnaní s tradičnými autami so spaľovacím motorom.

Priemerné náklady na údržbu elektromobilu boli v USA 485 dolárov ročne (390 eur), zatiaľ čo u benzínom poháňaného automobilu to bolo 1117 dolárov (900 eur), tvrdí štúdia Michaela Sivaka a Brandona Schoettleho z Výskumného ústavu pre dopravu v Michigane (Michigan Transportation Research Institute).

Táto štúdia skúmala iba náklady na palivo, ale údržba elektromobilov sa taktiež ukázala byť nižšia, pretože majú menej súčiastok, žiadny výfukový systém, menšiu potrebu chladenia, a netreba na nich meniť olej, vzduchové filtre, tesnenia hlavy valcov alebo zapaľovacie sviečky.

Elektromobily stále tvoria iba 1 % percento predaných áut v USA (5 % v Kalifornii), ale ich rast akceleruje a väčšina problémov z minulosti, ako je dojazd, výkon, dostupnosť a rýchlosť nabíjania sa prekonávajú čoraz viac.

Elektromobily sú v mnohých ohľadoch lepšie než autá so spaľovacími motormi,“ tvrdí James Anderson, harvardský vedec, ktorý sa vyjadril pre Chicago Thursday. Neodkazoval konkrétne na Michiganskú štúdiu, ale na vlastné porovnanie. „Mám na mysli to, že sú rýchle, tiché, neemitujú oxid uhličitý a taktiež je zábavné s nimi jazdiť.“

Ako uznávaný vedec ohľadom atmosféry, Anderson ponúka 150 vysokoškolákom vo svojom predmete Physical Sciences 11 šancu sadnúť si za volant jeho červeného Chevy Bolt. Tvrdí, že takto im to pomáha vizualizovať čistejšiu budúcnosť.

Keď skombinujú toto odhalenie s tým, čo sa naučili v termodynamike a uvedomia si, že celkový systém môže byť elektrifikovaný, okrem paliva pre lietadlo, ktoré môže byť biopalivo, skutočne im to otvorí oči.“

Toto je ďalšia z množstva štúdii, ktorá potvrdzuje, že elektromobily sú v mnohých ohľadoch lepšie ako tradičné autá, a to nielen pre životné prostredie, ale aj pre našu peňaženku. Akonáhle sa ich cena zníži na rovnakú úroveň ako tradičné autá a rozšíri sa nabíjacia infraštruktúra, nebude im nič stáť v ceste masívnemu rozširovaniu sa.

zdroj fotografie: pixabay.com

zdroj: forbes.com, zdroj titulnej fotografie: forbes.com