Aký bol rok 2017 pre elektromobily?

0
2634

Rok 2017 sa skončil, vitaj rok 2018! Minulý rok môžeme považovať za dobrý rok pre elektromobily. Prekonalo sa množstvo rekordov, niekoľko krajín zakázalo v blízkej budúcnosti predaj nových áut so spaľovacím motorom a boli sme svedkom odhalení krásnych nových modelov. Poďme sa teda pozrieť bližšie na jednotlivé udalosti a zhrnúť si to najdôležitejšie.

Zákaz predaja nových áut so spaľovacím motorom

V snahe dodržať Parížsku klimatickú dohodu a zachrániť životné prostredie sa politici prevažne v krajinách západnej Európy rozhodli zakázať predaje nových áut poháňaných benzínom alebo naftou. Menovite ide o Francúzsko (rok 2040), Veľkú Britániu (rok 2040)  a Holandsko (rok 2030). Tie sa pripojili k Nórsku, ktoré si stanovilo ambiciózny cieľ do roku 2025. 

Čo sa týka zvyšku sveta, dve najobývanejšie krajiny na svete, Čína a India sa taktiež zaviazali k zvýšeniu počtu elektromobilov na cestách. Čína uvalila na automobilky povinné kvóty na predaj elektromobilov, ktoré, pokiaľ nebudú splnené, budú potrestané. Tie zahŕňajú minimálne 10 % predaj ZEV vozidiel od roku 2019, pričom toto číslo vzrastie na 12 % v roku 2020. India sa zase podobne ako iné krajiny zaviazala k zákazu predaja nových áut so spaľovacím motorom od roku 2030.

zdroj fotografie: Flickr.com/Kārlis Dambrāns

Rekordné predaje elektromobilov

Svetové predaje elektromobilov sa za rok 2017 zvýšili o 63 %. Veľký podiel na tom má hlavne Čína, západná Európa a Severná Amerika.

Čína, ktorá je najviac znečisťujúcou krajinou na svete, sa pomaly ale isto snaží zlepšiť svoju reputáciu. V krajine prebiehajú obrovské investície do obnoviteľnej energie, ktoré taktiež zahŕňajú elektromobily.

V Európe sa elektromobily predávajú predovšetkým v Nórsku, kde predaje elektromobilov už onedlho môžu prekonať 50 % celkového predaja nových áut. Vodiči v Nórsku okrem štátnych dotácii získavajú privilégia, ako sú vlastné parkovacie miesta, možnosť využiť autobusové pruhy alebo nabíjanie zdarma.

A čo sa týka Severnej Ameriky, hoci prezident USA Donald Trump neverí v globálne otepľovanie, obyvatelia tejto krajiny majú iný názor. Elektromobilom sa darí predovšetkým v Kalifornii, kde sa momentálne nachádza 50 % všetkých elektromobilov v USA.

zdroj fotografie: Flickr.com/Jon Lee Clark

Nové cenovo dostupné autá

Minulý rok sme mohli byť svedkom ďalších cenovo dostupných áut. Ešte pred Teslou Model 3 tu bol Chevrolet Bolt, ktorý však momentálne ešte nie je dostupný v Európe, hoci spoločnosť tvrdí, že pri zvyšujúcom sa záujme to môže zmeniť.

Ďalej prišla na trh dlho očakávaná Tesla Model 3, hoci spoločnosť ako vždy, mala problém s výrobou. Na nový Model 3 sa musí poriadne dlho čakať, čo niektorých ľudí odradilo a zrušilo svoje objednávky. Prvé dodanie prebehlo iba minulý mesiac v decembri. Oplatí sa teda čakať? Podľa všetkého ide o údajne menšiu verziu Modelu S, čo je dobrá správa.

Tesla okrem Modelu 3 tento rok ukázala svoj úplne prvý elektrický nákladiak spolu s novým modelom Roadster, s ktorého urobí svoje úplne prvé superauto.

Nissan tento rok zase odhalil novú verziu svojho cenovo dostupného auta, Leafu, ktoré je stále najpredávanejším modelom elektromobilom na svete. 2018 Nissan Leaf má úplne nový dizajn, viac dojazdu a taktiež sa zaradí do cenovo dostupných áut.

Zhrnutie 

Rok 2017 bol určite dobrým rokom pre elektromobily. Žiaľ, stále to je málo, keďže elektromobily v súčasnosti tvoria iba 1 % všetkých áut na cestách. Dobrou správou však je, že to ide správnym smerom. Mohlo by to však ísť rýchlejšie.

zdroj fotografie: wikimedia.org

zdroj titulnej fotografie: wikimedia.org