Svet patrí budúcnosti, v ktorej dominujú elektromobily

0
1001

Moderné elektromobily si postupne podmaňujú svet a zjednodušujú fungovanie dopravy, znižujú dopad škodlivých následkov spaľovacích motorov a zlepšujú výkon vozidiel. Nie sú to ale iba osobné automobily, ktorým sa dostalo pocty, aby mohli fungovať na elektomotore. Tento špecifický pohon môžete nájsť už aj na vašej stavbe.

Na stavbe, ktorú zásobujú stavebným alebo iným materiálom menšie alebo väčšie nákladné vozidlá.   Vozidlá, ktoré zvládnu ťažký náklad a zdvih alebo posun ich zariadenia zabezpečuje pohon TMP 32, sú dnes vybavené elektromotorom tiež.

Celoelektrický Mercedes Vito

Príkladom takéhoto prepojenia je aj dodávka s nulovými emisiami Mercedes-Benz eVito. Vozidlo je poháňané elektromotorom s batériami 41 kW. Výkonová rezerva je dostatočná na 150 km a pri plnom zaťažení (plus nosnosť) toto číslo klesne iba na 100 km. Pre dopravu po meste by to však malo stačiť. Plné nabitie batérie vydržia až 6 hodín.

Prečo uprednostniť elektromobilné verzie vozidiel?

Automobily sú dnes jednou z najpopulárnejších a najpohodlnejších možností cestovania. Napriek obrovskému počtu výhod však majú jedno veľké mínus. Vozidlá so spaľovacím motorom spôsobujú veľké škody na životnom prostredí – až 63 %.

Benzínové autá sú tiež pomerne drahou formou dopravy. Cena benzínu a ropy neustále kolíše. A práve všetky tieto fakty viedli k tomu, že rozvinuté krajiny začali vyvíjať a vyrábať menej plytvajúce a ekologickejšie osobné a nákladné autá.

Elektrické autá sú tiež schopné zaistiť tiché a plynulé zrýchlenie.  V dôsledku menšieho počtu častí a zostáv sa zvyšuje aj spoľahlivosť elektrického vozidla a v dôsledku toho sa znižujú náklady na opravy a údržbu.

Samozrejme, komplikuje to spôsob dobíjania, výdrž batérie a dojazd. Postupom času sa ale nedostatky eliminujú na minimum, čoho výsledkom sú aj väčšie nákladné vozidlá, ktoré poháňa elektromotor.