Kritici sa mýlia. Elektromobily sú lepšie pre vaše zdravie, peňaženku a planétu

0
3057

Minulý mesiac na Detroitskom autosalóne Ford oznámil $11-miliárdovú (8,8 miliárd eur) investíciu na vytvorenie 40 elektromobilov. BMW tvrdí, že predá 500 000 elektromobilov do roku 2019 a šéf Fiat Chrysler povedal svojim kolegom, že majú menej ako dekádu na adoptovanie masívnych zmien v automobilov priemysle, vrátane elektrifikácie.

Toto sú iba niektoré správy z dlhodobej snahy smerom k elektrifikácii dopravného sektora. Ide o proces, ktorý zmení staré biznis modely a láka útoky na elektromobily, vrátane argumentu, že nie sú skutočne dobré pre životné prostredie.

Údaje sú však jasné, elektromobily sú jednoducho lepšie pre planétu, pričom trend sa rozšíri z áut na autobusy, nákladiaky a dokonca i lietadlá.

Zmena k elektrickému pohonu začala s hybridmi od Toyoty v roku 1997, následne akcelerovala s elektromobilmi Tesly v roku 2008. S Roadster Tesla demonštrovala, že elektromobily nemusia byť nudné ekologické škatuľky pre mestá.

Model S dokázal, že plne luxusné elektrické sedany s vysokým výkonom sú možné. V roku 2015 Consumer Reports vyhlásil Model S ako „najlepšie testované auto vôbec“.

Úspech elektromobilov nebude vedený iba politikou, ale výkonom a nákladmi. Elektromobily sú lepšie autá, majú menej pohybujúcich sa častí, lepšie rozloženú váhu, sú bezpečnejšie vpredu a majú okamžitú akceleráciu. Náklady na batérie klesajú a dojazd sa zvyšuje, čím sa adresujú veľké problémy prvých modelov.

Tesla Model 3 spolu s Chevrolet Bolt a ďalšími nadchádzajúcimi modelmi prinášajú elektromobily do mainstream povedomia. Všetky veľké automobilky sa ponáhľajú k elektrifikovaniu svojej letky.

Tento dlhodobý trend je veľmi narúšajúci pre automobilky a ich zásobovanie, so stovkami miliárd dolárov potenciálne uviaznutými aktívami v podobe továrni a zariadení použitých na výrobu spaľovacích motorov, ktoré už nebudú potrebné. Ropný a plynový priemysel taktiež čelí veľkým problémom elektrifikácie.

Budúce znižovanie dopytu ropy by mal udržať ceny nízke, čím sa sťaží schopnosť priemyslu spamätať sa zo súčasných problémov. Analýza od Bloomberg New Energy Finance zistila, že elektromobily majú zredukovať 2 milióny barelov ropy za deň do roku 2028.

Tieto narúšania vyvolávajú útoky praktickosti elektromobilov a potenciálnych emisných výhod od hmotných záujmov ropného a plynového priemyslu, ktoré sa neskôr prenášajú na média. Jedným z týchto tvrdení je, že v skutočnosti neznižujú emisie, ale prenášajú ich od výfukov do elektrických tovární.

Emisie elektromobilov sú jasne závislé od zdroja elektriny. S teoreticky celkovým elektrickým rozvodom postaveným na plyne by emitovali viac skleníkových plynov, než súčasné autá. So zemným plynom sú emisie lepšie. Priemerné auto v USA emituje okolo 400 gramov oxidu uhličitého na jednu míľu.

Pre porovnanie, elektromobil využívajúci mix zdroja energie – uhlie, zemný plyn a obnoviteľné zdroje, emituje okolo 300 gramov na jednu míľu, čo je o 25 % menej. S väčším množstvom energie z nukleárnych alebo obnoviteľných zdrojov môžu emisie dosiahnuť 100 gramov na míľu, pričom táto hodnota zahŕňa emisie z použitia výroby solárnych panelov, veterných turbín a samotných vozidiel. To znamená, že emisie z pozemnej prepravy by klesli o 75 %.

Na najčistejších elektrických rozvodoch, ako je Švédsko, by mohla úplná elektrifikácia tieto emisie znížiť o 85 %.

Samozrejme, sú tu aj výzvy pre elektrickú adopciu. Nabíjanie vozidiel v noci doma je možné pomocou existujúcej infraštruktúry. Nabíjanie na diaľniciach si vyžaduje viac nabíjačiek.

Hlavná autobusová stanica s 200 alebo viac autobusmi bude potrebovať novú infraštruktúru s veľkými káblami. Ako priemysel rastie, ide o veľkú investičnú príležitosť, spolu s výrobou batérii a doplnení nástrojov pre súčasné automobilové továrne.

Mestská doprava je oblasť, kde rýchle adoptovanie elektromobilov zlepší kvalitu ovzdušia. Pomyslite na Los Angeles, Peking, Londýn a Paríž, kde obyvatelia už podporujú obmedzenia na znečistenie ovzdušia. Očakávame, že množstvo miest bude nasledovať.

Elektrifikácia, spolu s ľahkým uhlíkovým vláknom, začína vplývať na leteckú dopravu taktiež, s malými elektrickými lietadlami od spoločností ako Zee.Aero, Joby Aviation alebo Zunum, ktoré sú momentálne vo vývoji.

Elektrický transport prichádza vo veľkom, pričom je oveľa lepší pre životné prostredie a je jedným z kľúčom riešenia klimatických zmien. S 9 miliónmi úmrtí ročne spojenými so znečistením ovzdušia budú výhody pre verejné zdravie obrovské.

Vývoj technológie práve prebieha a autonómne vozidlá urobia budúce elektromobily ešte lepšie, bezpečnejšie a výkonnejšie. Spolu so zvyšujúcim sa použitím obnoviteľných zdrojov sa emisie znížia dramaticky.

zdroj fotografie: pexels.com

zdroj: thehill.com, zdroj titulnej fotografie: thehill.com