Sono Motors ukázalo prototyp solárne a batériovo poháňaného elektromobilu

0
1635

Pri pomyslení na reputáciu crowdfundingu a taktiež súčasnú situáciu u startupovej scény elektromobilov, ktorá v poslednej dobe nič nové neprestavila, je prekvapujúco dobré vidieť  nejaký aktuálny progres s novým konceptom elektromobilu.

Po úspešnej tohtoročnej crowdfundingovej kampani nemecký startup Sono Motors odhalil Sion, batériový elektromobil čiastočne poháňaný solárnou energiou so solárnymi článkami na palube. Teraz sa môžeme pozrieť na fungujúci prototyp pre ambiciózny projekt.

zdroj fotografie: electrek.co

Sion sa vytvára ako malé elektrické auto do mesta, ktoré bude primárne poháňané nabíjateľnou batériou, ale taktiež môže získať niekoľko kilometrov pomocou solárnej energie. Sono tvrdí, že elektromobil bude vybavený s 35 kWh batériou, ktorá zvládne 250 kilometrov na jedno nabitie.

zdroj fotografie: electrek.co

Startup tvrdí, že 330 integrovaných solárnych článkov na vozidle dokáže za dobrých podmienok dodať ďalších 30 km. Sono Motors má fungujúce prototypy vozidla, ktoré predstavovali potenciálnym kupcom počas posledných 4 týždňov v rámci testovacích jázd po celej Európe.

Problém pri integrovaných solárnych článkoch u áut je ten, že nie je garantované mať ich v optimálnej pozícii pre zachytenie slnečného žiarenia, čo je v podstate to, čo od solárnych článkoch máte očakávať.

zdroj fotografie: electrek.co

Auto, ktoré je zaparkované v garáži, stojace v tieni budovy alebo jednoducho zle nasmerované smerom ku slnku to môže prekaziť. Preto je všeobecne lepšie umiestniť solárne články v solárnych paneloch na strechu domu alebo na pole.

I tak je však skvelý nápad mať elektromobil schopný vyrábať vlastnú energiu a pokiaľ dokáže byť integrovaný do dostupnej ceny, tak prečo nie?

Zdá sa, že o to ide Sono Motors pri Sion. Cena vozidla začne na 16 000 eurách s mesačným poplatkom za batériu. Pre porovnanie, lízingový program Renault Zoe začína na 20 000 eurách.

zdroj fotografie: electrek.co

To je celkom lacné, dokonca aj pred započítaním ušetrenia nákladov za palivo a započítaním vládnej iniciatívy (5000 eur). Hovoríme pritom o malom mestskom aute.

Pokiaľ ide o nedostatky, jednoznačne je to dizajn, ktorý je evidentný predovšetkým pri bielom prototype. Sono predtým vydalo fotky čierneho vozidla, ktorého farba ľahšie skrýva solárne články. Teraz, keď vidíme vozidlo v bielej, vyzerá celkom nedokončene a slabo integrované.

zdroj fotografie: electrek.co

Čierny prototyp je oveľa esteticky krajší a vyzerá ako dobrá snaha pre európske auto.

Zaujímavosťou je, že startup má dve Tesly Model X, ktoré sa používajú ako ťahače pre prototypy pri preprave medzi miestami.

zdroj fotografie: electrek.co

Sono Motors takmer dokončilo svoju túru s prototypmi Sion, zastaví však ešte v Zürichu, kde budú neskôr tento týždeň.

Spoločnosť údajne získala cez 2000 rezervácii s depozitmi. Výroba má začať v roku 2019.

zdroj fotografie: electrek.co

zdroj: electrek.co, zdroj fotografie: electrek.co