Holandská vláda potvrdzuje plán pre zákaz predaja nových benzínových a naftových áut od roku 2030

0
2388

Holandská vláda odprezentovala detailný plán pre nadchádzajúce roky, ktorý zahŕňa povolenie predaja iba ZEV vozidiel do roku 2030, čím zakázala benzínové a naftové autá v prospech elektromobilov.

Štyri koaličné strany vyjednávali svoje plány od zvolenia v marci a dnes, po vyše 200 dňoch, konečne vydali plán, na ktorom sa zhodli.

NL Times publikoval všetky hlavné body plánu a prepravy, ktorý zahŕňa:

  • mať všetky autá v Holandsku do roku 2030 ZEV

Hoci niektoré publikácie tvrdia „nové autá,“ malo by sa jednať o „všetky nové autá,“ keďže toto isté platí aj pre krajiny s podobnými zákazmi, ako je Veľká Británia, Francúzsko alebo Nórsko.

Možnosť zákazu bola v krajine uvažovaná od minulého roku. Rok 2025, podobne ako v Nórsku, bol spomenutý, nakoniec sa však stanovil menej ambiciózny cieľ a to rok 2030.

S menej ako 2 % podielom elektromobilov na trhu je Holandsko na dlhej ceste pred dosiahnutím svojho cieľa. Treba však podotknúť, že ide o relatívne malý trh pre autá s iba pol milióna autami predanými každý rok.

Komplexný mandát s nulovými emisiami v kombinácii s niekoľkými novými elektrickými vozidlami, ktoré sa čoskoro dostanú na trh, by mohli urobiť tento cieľ dosiahnuteľnými.

V súčasnosti dominuje v krajine na trhu Tesla. Model S a Model X sú prvým a druhým najlepšie predávajúcim sa elektromobilom v krajine, nasledovaný nedávno spusteným Hyundai Ioniq Electric a BMW i3 na 4. mieste.

Tesla má v súčasnosti viac než 8000 áut v krajine, pričom v Amsterdame má taktiež hlavné európske sídlo a v Tilburgu má zase továreň pre konečnú montáž. Prvý Model 3 bol prednedávnom zachytený v Európe práve neďaleko tejto továrne.

Model 3, spolu s ďalšou generáciou Nissanu Leaf a elektromobilmi od európskych automobiliek, pomôžu Holandsku k dosiahnutiu cieľa do roku 2030.

Krajina tulipánov sa pridala k ďalší krajinám a vládam s podobnými úsiliami. Francúzsko, Veľká Británia a Škótsko, prednedávnom oznámili úsilie pre zákaz benzínových a naftových vozidiel v prospech elektromobilov. Čína a Kalifornia taktiež tvrdia, že pracujú na tomto cieli.

zdroj fotografie: pexels.com

zdroj: electrek.co, zdroj titulnej fotografie: electrek.co