Neuveríte, ktorá krajina je najviac environmentálna pre elektromobily

0
3131

Pokiaľ chcete šoférovať elektromobil a zachrániť planétu, mali by ste sa presťahovať do Albánska. Nová štúdia zistila, že je najlepším miestom pre elektromobily, keďže generuje všetku svoju elektrinu z hydroelektrickej energie.  Znamená to, že keď vodič dobíja svoje auto, vie, že to pochádza z obnoviteľných zdrojov.

„To je jedna vec, ktorú majú najlepšie krajiny spoločné – vysoké percento elektriny pochádza z hydroelektrickej energie,“ tvrdí Brandon Schoettle, spoluautor štúdie a projektový manažér na dopravnom výskumnom inštitúte University of Michigan.

Nedávno vydaná štúdia, „Fuel Sources for Electricity in the Individual Countries of the World and the Consequent Emissions from Driving Electric Vehicles,“ (Zdroje paliva pre elektrinu v individuálnych krajnách sveta a následné emisia z jazdenia elektromobilov) bol napísaný v spolupráci s Michaelom Sivakom, výskumníkom inštitútu. Obaja sa pozreli na to, odkiaľ elektromobily získavajú svoju energiu.

Zistilo sa, že zatiaľ čo palivom poháňané auto získa okolo 32 míľ/galón, jazdenie elektromobilu v Albánsku je ekvivalentom najazdenia 5100 míľ/galón. Elektromobily v USA majú okolo 55,4 míľ/galón, zatiaľ čo svetový priemer je 51,5 míľ/galón. Vo väčšine prípadov však stále robíte pre planétu službu keď jazdíte na elektromobile. Ako veľmi však už záleží od miesta, kde jazdíte.

„Táto štúdia je minimálne pripomienkou, že čistota elektromobilov je iba taká, ako sú nepriame emisie zo zdroja paliva, ktoré vytvárajú elektrinu. Je to však taktiež pripomienkou, že priemerné auto v USA, ktoré získa okolo 25 mpg je stále menej čisté než najznečisťujúcejšie zdroje elektriny, ako v Gibraltári alebo Botswane s 29 mpg ekvivalentom využívaním 100 % uhlia a/alebo ropy na vytvorenie energie,“ tvrdí Schoettle.

Pokiaľ by ste chceli vziať Teslu na roadtrip po Albánsku, mali by ste si to premyslieť. Tesla nemá vybudované žiadne Superchargere v Albánsku a v súčasnosti ich ani neplánuje. Nabíjacie stanice poskytujú 120 kW energie na dobitie 90 kWh Model S na 80 % za 30 minút. Museli by ste sa zastaviť v Grécku alebo Macedónii, kde spoločnosť plánuje vybudovať Superchargre v budúcnosti.

zdroj fotografie: inverse.com

zdroj: inverse.com, zdroj titulnej fotografie: