Elektrododávka Voltia eNV200 Maxi prispieva k rozširovaniu elektromobilov, jej služby začala využívať najnovšie Alza

0
1701

Vývojom a zdokonaľovaním technológii sú elektrické autá čoraz viac na dosah. Elektromobily pomaly menia dopravu tak, ako ju poznáme. Už aj na Slovensku sa môžeme vo väčších a menších mestách stretnúť s verejnou dopravou, ktorá je čiastočne, alebo úplne elektrifikovaná.

Napr. také okresné mesto Šaľa ako prvé na Slovensku začalo využívať elektrobus Škoda Perun. Šaľa okrem toho využíva elektromobily aj vo flotile mestských policajtov. Podobne sú na tom aj Zvolen a Banská Bystrica, avšak Šaľa je zatiaľ jediným mestom, ktoré využíva výlučne iba elektromobily.   

Ďalším priekopníkom v mestskej hromadnej elektrickej doprave sú Košice, ktoré plne využívajú dokonca 14 elektrobusov. A v našom hlavnom meste sa budú môcť obyvatelia premávať v elektrických autobusoch od júna nasledujúceho roka, kedy dopravný podnik obstará 16 elektrobusov a 2 mini elektrobusy.

Výhody elektromobilov si taktiež uvedomujú podnikatelia, ktorí ich využívajú ako služobné vozidlá vo väčších mestách.

Najnovšie prispieva k rozširovaniu elektromobilov spoločnosť Voltia so svojou dodávkou eNV200 Maxi. Služby spoločnosti využíva skupina DPD na Slovensku, Česku a Nemecku.

K ďalším lukratívnym zákazníkom patrí logistická spoločnosť GnewT cargo v Londýne, holandská PostNL alebo Slovenská Pošta. Navyše, od začiatku novembra pomocou elektrickej dodávky doručuje svoje zásielky aj najväčší e-shop Alza v Slovensku a Česku.  

“Vidíme veľký potenciál využívania vozidiel šetrných k životnému prostrediu už dnes a to hlavne v oblasti mestskej logistiky a rastúcom dopyte pre doručovanie zásielok z online elektronických obchodov. Ideálne pre vozidla s objemom nákladného priestoru 6-10 m3. Poprední výrobcovia stále váhajú s uvedením takýchto úžitkových elektrických vozidiel na trh. A preto sme navrhli MAXI, ktorá sa stáva lídrom na trhu doručovania balíkov v mestských zónach.“ povedal Pavol Borčin, obchodný riaditeľ Voltia Group.

Voltia má vo svojej flotile Nissan eNV 200 Maxi, ktorý na plné nabitie zvládne dojazd 100 km v zime a 140 km v lete. Dobitie trvá maximálne 4 hodiny na klasickej nabíjačke, pomocou rýchlonabíjačky sa dobije na 80 % kapacity batérie už za 20 minút. Vozidlo je plne elektrifikované a neprodukuje žiadne emisie.

Okrem svojich výhod pre životné prostredie sa taktiež oplatí aj z ekonomického hľadiska. Dodávka má úspornú prevádzku s nízkymi servisnými a prevádzkovými nákladmi, ktoré sa pohybujú okolo 0,02 € na jeden prejdený kilometer. Disponuje s veľkým priestorom na prepravu (8m3), vďaka čomu dokáže prepraviť až 740 kg úžitkovej hmotnosti.

Trend je jasný. Čím ďalej, tým viac sa oplatí využívať elektromobily ako vo verejnom, tak aj v súkromnom sektore. Nielenže je to vhodné pre životné prostredie, ide o taktiež rentabilnú voľbu šetriacu finančné prostriedky, ktoré sa môžu neskôr využiť v ďalších oblastiach.