Stane sa Slovensko aj elektromobilovou veľmocou? Vyzerá to tak, že k nám smerujú dve investície

0
4506

Na Slovensku dominuje automobilový priemysel prakticky už od začiatku našej samostatnej éry. Volkswagen, Peugeot-Citroen, KIA a najnovšie Jaguár produkujú značnú časť nášho hrubého domáceho produktu. Aké sú však vyhliadky do budúcnosti, kde je spaľovací motor pomaly na ústupe? Zdá sa, že prvé investície už prichádzajú.

Nórsko, Holandsko, Francúzsko, Veľká Británia, a Čína. Prvé štyri krajiny zakážu predaj nových áut so spaľovacím motorom jednotlivo v rokoch 2025, 2030 a 2040. Čína, najväčší trh pre autá na svete, zase zavádza povinné kvóty pre predaj elektromobilov.

Automobilky budú skrátka od určitého bodu prinútené k zníženiu predaju automobilov so spaľovacím motorom a zvýšiť predaj elektromobilov.

Čo sa týka výroby elektromobilov, vyžadujú menej súčiastok a času na výrobu, tým pádom aj nižšiu pracovnú silu. Toto môže mať neskôr vážne následky pre slovenskú ekonomiku, keďže automobilky budú pravdepodobne znižovať stavy.

Z tohto dôvodu sú nutné investície, ktoré sa zamerajú na výrobu elektromobilov. Momentálne sú pre Slovensko v hre dve možnosti.

Made in Slovakia

Prvou je čínska elektromobilka Zhi Dou (ZD), ktorá momentálne hľadá v Európe miesto, kde by mohla vybudovať svoju fabriku. V hre je Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko a Rumunsko. Za Slovensko hrá v prospech dobrá automobilové prostredie s viac ako 300 dodávateľmi.

Branislav Kocper, zákonný zástupca ZD pre Slovensko sa vyjadril pre Hospodárske noviny nasledovne:

Kapacita novej továrne by bola okolo 3000 elektrických áut za mesiac, čo by si vyžadovalo pracovnú silu okolo 500 ľudí.“

Zhi Dou je najlepšie známe pre svoj elektrický D2 model, ktorý zvládne dojazd 180 km, pričom vstúpil na slovenský trh v apríli tohto roku s dvoma výstavnými miestnosťami. Odvtedy otvorilo ďalších šesť.

Porsche rozširuje svoju výrobu

Porsche, ktoré patrí pod koncern Volkswagen Group, taktiež plánuje rozšírenie výroby. Informáciu priniesla piešťanská televízia pomocou svojej webstránky.  Dôkazom je realizovaný nákup pozemkov v približnej rozlohe 20 hektárov v katastri obce Horná Streda, nachádzajúce sa v blízkosti diaľničného prevádzača. Závod má údajne slúžiť na výrobu elektrických komponentov.

Spoločnosť momentálne chystá svoj prvý elektrický automobil Mission E, ktoré má priniesť vo viacerých verziách (batériový elektromobil, hybrid, plug-in hybrid).

Elektromobily sú stále iba v plienkach, to najlepšie z nich ešte len príde. Teraz je však čas, aby sme sa ako krajina uchádzali o čo najviac, keďže už o jednu, dve dekády neskôr môže dôjsť k stavu, kedy budú automobilky znižovať stavy v dôsledku nižšej výroby tradičných automobilov.

zdroj titulnej fotografie: koláž: Youtube.com/Zhi Dou + Porsche