Rast predaja elektrických vozidiel je trikrát vyšší ako predpovede

0
1196

Predpokladá sa, že predaj elektromobilov a hybridov na svetovom trhu sa do roku 2025 zvýši o 10-15 %, čo je takmer trikrát viac ako predpovedali finančníci. Analytici hovoria, že už teraz existuje tendencia k prudkému nárastu tržieb. Prečo je tomu tak?

Prečo sa dnes autá a iné stroje poháňané elektromotorom tak rýchlo dostali na vrchol využitia obrovského množstva zákazníkov?

Dôvodom takéhoto prudkého skoku v predaji elektromobilov je, že každý civilizovaný štát vyžaduje, aby výrobcovia automobilov niekoľkokrát za niekoľko rokov znížili emisie oxidu uhličitého do ovzdušia. Ten spôsobuje znečistenie životného prostredia a vážne zdravotné komplikácie s hrozivými následkami.

Vstup elektromobility na svetové trhy je nevyhnutný

Vo väčšine krajín, na legislatívnej úrovni, sa zavádzajú na spaľovacie motory obmedzenia, čo núti automobilový priemysel prejsť na elektrickú trakciu. To je dôvod, prečo sa teraz mnoho závodov snaží investovať do vývoja batérií a postupne ich zavádzať do výroby svojich automobilov.

Stále však existuje množstvo prekážok, ktoré bránia hromadnej distribúcii elektromobilov.

Po prvé, batérie sú stále veľmi drahé. Zároveň je výkonová rezerva stále pomerne malá.

Po druhé, je v mnohých krajinách infraštruktúra pre rozvoj elektrickej dopravy stále veľmi zle rozvinutá – existuje len málo nabíjacích staníc alebo sú úplne neprítomné a v tých mestách, kde sú, je dobíjanie drahé. Analytici tvrdia, že tieto problémy možno prekonať v blízkej budúcnosti, a preto je vstup elektromobility na svetový trh nevyhnutný.

Investície do vývoja elektromobilov sú v plnom prúde

Kolaps automobilového priemyslu v oblasti benzínu sa pomaly začína premieňať na realitu. Čo je dôvod, prečo sa väčšina výrobcov už snaží zabezpečiť a začať investovať do vývoja elektromobilov.

Lídrom v priemysle elektrických vozidiel naďalej zostáva Tesla Motors. Pre elektrické vozidlá iných výrobcov je dopyt stále veľmi obmedzený. No aj napriek tomu veľkí svetoví výrobcovia investujú veľa peňazí do vývoja elektrických vozidiel a stanovujú si pomerne ambiciózne ciele.

Hyundai sľubuje, že do roku 2020, čo je už za chvíľu, vydá 14 modelov elektrických vozidiel. Volkswagen sa pokúsi vyrobiť modely elektrických vozidiel po dobu desiatich rokov. Toyota a Mazda nezaostávajú a chcú sa v nasledujúcich troch rokoch snažiť rozširovať sériovú výrobu elektrickej dopravy. Je to krok smerom vpred a určite dobrá voľba, za ktorú sa nám poďakujú naše deti a životné prostredie.