Ako efektívne vyriešiť uhlový pohon za prijateľnú cenu

0
1160

Prevodovky so šnekovým prevodom sú jedným z najbežnejších typov prevodoviek. Používajú sa na prenos rotačného pohybu medzi hriadeľmi, v ktorých uhol kríženia osí je zvyčajne 0 = 90 °. Šnekové prevody sa používajú s malým a stredným výkonom, zvyčajne nepresahujúcim 100 kW.

Klasické šnekové prevodovky sú široko používané v zdvíhacích strojoch, trolejbusoch a najmä tam, kde sa vyžaduje vysoká kinematická presnosť (deliace zariadenia strojov, snímacie mechanizmy atď.). Umiestniť šnekové prevodovky, aby sa zabránilo prehriatiu zariadenia, je vhodnejšie v pohonoch s periodickou akciou.

Použitie prevodov pri vysokom výkone je však neekonomické a v dôsledku relatívne nízkeho faktora účinnosti si vyžaduje zvláštne opatrenia na chladenie prevodovky, aby sa zabránilo silnému teplu.

Výhody závitovkového – šnekového prevodu

V prvom rade je to plynulá a tichá prevádzka. Samozrejmosťou je ich kompaktnosť a relatívne malá hmotnosť konštrukcie.

Ďalšou z výhod šnekových prevodoviek je možnosť veľkého zmenšenia, t.j. získanie veľkých prevodových pomerov i=5 až 100 a viac. Možnosť dosiahnutia samosvorného prenosu, t.j. umožnenie prenosu len zo šneku na koleso.

Samočinné brzdenie závitovkového kolesa umožňuje vykonávať mechanizmus bez brzdového zariadenia, ktorý bráni spätnému otáčaniu kolesa. No a najdôležitejšia je aj vysoká kinematická presnosť.

Neprekáža jej ani veľké zaťaženie, vďaka čomu patrí medzi najpoužívanejšie reduktory pre rôzne aplikácie. Ich veľkou výhodou je aj to, že sa dajú kombinovať s inými typmi prevodoviek, čím sa samotný prevodový pomer ešte zvyšuje.

Ideálne riešenie pre zložitejší mechanizmus

Tiché a plynulé dátové prenosy sú ideálnym riešením pre riadenie elektrární s nízkym krútiacim momentom. Kompaktné rozmery umožňujú, aby mechanizmus zapadol aj do najviac obmedzených priestorov, ktorým môže byť buď riadiaca časť vozidiel, alebo napríklad hudobné nástroje s rozumnými mechanizmami.

Ak niečo podobné pre svoje potreby zháňate aj vy, stačí si nájsť dobrého dodávateľa a všetky časti priemyslu alebo inej práce strojov a zariadení si tak poistiť.