Tesla je na ceste k rekordným dodávkam v Nórsku, zatiaľ čo krajina zase k prekonaniu ďalšieho rekordu

0
2328

Nórsko bolo vždy dôležitým trhom pre Teslu. Veľký podiel na tomto úspechu patrí k veľkým stimulom vlády na elektrické autá, pričom trh elektromobilov v tejto krajine neustále rastie.

Tesla je momentálne na ceste k rekordnému počtu dodávok za mesiac, čím uzavrie výborný kvartál v škandinávskej krajine.

Ako sme prednedávnom písali, Nórsko je lídrom v adopcii elektromobilov, avšak tento rok dosiahlo novú úroveň, kedy elektromobily dosiahli 42 % podiel na predaji celkových áut.

Niekoľko automobiliek posiela svoje elektromobily do tejto krajiny, pretože sa snažia byť relevantnými na trhu, ktorý nie je ako žiadny iný.

Mercedes, Audi a Jaguár sa obrátili na Nórsko s predajom svojich prvých elektromobilov a výsledkom sú tisícky rezervácii.

Toto zvyčajne s novými vozidlami nerobia, avšak v prípade Nórska si chceli zaistiť nové predaje čo najskôr, pretože v krajine rastie dopyt rýchlejšie ako ponuka.

Niektorí si mysleli, že Tesla zažila vrchol v marci 2014 s niečo cez 1500 dodanými vozidlami, čo bolo na tak malý trh pozoruhodné.

Teraz to však vyzerá tak, že Tesla je na ceste k novému rekordu.

Na základe registrácii, automobilka doručila už niečo cez 1200 vozidiel v krajine, pričom údaje ešte nezapočítali posledných 5 dní za september, čo je dosť času na to, aby vytvorila nový rekord.

zdroj fotografie: electrek.co

Ako je vidieť, oba modely, Model X a Model S mali vysoké dodania počas mesiacov.

Pokiaľ si oba modely udržali svoje tempo okolo 100 dodaní za deň počas konca kvartálu, môžu dokonca poraziť i Volkswagen Golf, najlepšie predávané auto v krajine.

Dobre to vyzerá i pre Nórsko, ktoré môže prekonať rekord 42 % podielu elektromobilov na predaji áut. Krajina je skutočne blízko k prekonaniu bodu zvratu, kedy elektrické autá budú tvoriť väčšinu predaja automobilov v krajine.

Žiadna iná krajina sa k týmto číslami nepribližuje ani v časoch, kedy sú elektrické autá potrebné v dôsledku globálneho otepľovania, čo je ešte obdivuhodnejšie, keďže Nórsko, ktoré predstavuje relatívne malý trh (iba niečo cez 5 miliónov obyvateľov), to dokáže najmä s VW e-Golf, Nissan Leaf, BMW i3 a Teslou.

Krajina má za cieľ dosiahnuť 100 % podielov predaja nových áut s nulovými emisiami do roku 2025. V súčasnom tempe adopcie elektromobilov krajine a s novými možnosťami, ktoré pribudnú v ďalších rokoch sa to momentálne zdá ako prechádzka ružovou záhradou.

zdroj fotografie: unsplash.com

zdroj: electrek.co, zdroj titulnej fotografie: electrek.co