DPF filter 

0
2587

Vypovedal DPF filter vo vašom aute svoje služby?

V dieselovom motore sa pri neúplnom spaľovaní paliva vytvárajú sadze. Tieto častice sadzí majú veľkosť od 10 nm do 1 mikrónu. Každá pozostáva z uhlíkového jadra, s ktorým sa spájajú uhľovodíky, oxidy kovov, síry a vody. Špecifické zloženie sadzí je určené spôsobom činnosti motora a zložením paliva. Tie sú pre naše prostredie ale veľmi škodlivé. Aby sa však aj napriek tomu mohli plnohodnotne autá s takýmto pohonom používať, bol vyrobený DPF filter.

Filter pevných častíc je určený na zníženie emisií sadzí unikajúcich do atmosféry z výfukových plynov. Ale použitie filtra umožňuje čiastočky týchto sadzí vo výfukových plynoch znížiť na 99,9%.

Čo robiť, keď vám doslúži?

Ako všetky veci, aj kvalitný DPF filter raz a po určitej dobe používania prestane plniť svoje funkcie a vy ho potrebujete potom rýchlo vymeniť. Nové verzie sú pre niekoho ale drahé a menej dostupné, preto sa rozhodujú pre repas. Filter sa vďaka nemu stáva na viac ako 80 až 90 % plne funkčným, so všetkými svojimi pôvodnými kvalitami a vlastnosťami. Vyčistiť ho môžete dvoma spôsobmi.

Pasívna regenerácia

Pasívna regenerácia filtra pevných častíc sa vykonáva pri vysokej teplote výfukových plynov (približne 600 ° C), ktorá sa dosahuje pri maximálnom zaťažení motora, teda vyššej rýchlosti vozidla a jeho výkonu na ceste. Ďalším spôsobom pasívnej regenerácie je pridanie špeciálnych prísad do paliva, ktoré zabezpečujú spaľovanie sadzí už pri nižšej teplote (450 – 500 ° C).

Repas DPF filtra

Za určitých prevádzkových podmienok motora nie je teplota výfukových plynov ale dostatočne vysoká a pasívna regenerácia tak nemôže nastať. V tomto prípade sa vykonáva aktívna (nútená) regenerácia filtra častíc.

Teda jeho vyčistenie, s ktorým si poradí profesionálny tím odborníkov, majúci s touto praxou dlhoročné skúsenosti. Ak vám teda začne na palubnej doske blikať kontrola a vy máte pocit viny, pretože porušujete stanovené normy Európskej Únie, neváhajte požiadať o kontrolu a výmenu filtra. Je to lacnejší a veľmi dobrý spôsob, ako pri požadovanej kvalite získať od vášho dieselového motora ten správny výkon.