Nórsko vedie v predaji elektromobilov, ktoré tvoria až 37 % predaja nových áut

0
1742

S počtom 2 miliard tradičných áut na cestách a ročnou produkciou 100 miliónov áut bude ťažké presadiť elektromobily do mainstream povedomia. Odhaduje sa, že to bude trvať vyše 20 rokov.

Avšak, niektoré trhy to dosiahnu skôr. Vo väčšine krajín majú elektromobily problém dosiahnuť aspoň 3 % celkového podielu. Nórsko je však už dlho výnimkou a v súčasnosti prekonalo ďalšie rekordy.

Už v decembri Nórsko prekonalo míľnik 100 000 elektromobilov na cestách, a to aj napriek malej populácii (5,2 milióna obyvateľov) tejto krajiny.

V septembri 2016 tvorili plug-in hybridy 28,8 % predaja nových áut, zatiaľ čo elektromobily tvorili 19 % celkového predaja. Je to o 10x viac ako v iných krajinách. V Nórsku je to možné vďaka iniciatívam ako je 25 % odpočet dane.

Škandinávska krajina vo februári prekonala ďalší rekord, kedy plug-in hybridy dosiahli 37 % podielu na celkovom trhu.  V januári bolo predaných okolo 4 800 plug-in hybridov, z toho sa najviac predalo BMW i3 (622 predajov), Volvo XC90 (398 predajov) a Volkswagen Passat GTE (411 predajov).  

Tesla taktiež prispela k rekordu svojim Modelom S (129 predajov) a Modelom X (238 predajov). Nováčik Hyundai Ioniq Electric k tomuto číslu prispel 166 predajmi.

Naopak, podiel dieselov klesá, pričom v súčasnosti je na úrovni 13 %. Pokiaľ by elektromobily prekonali naftové autá, tvorili by až 50 % trhu.

V tomto tempe môžu elektromobily v Nórsku dosiahnuť celkový podiel 50 % z predaja nových automobilov do konca tohto roka. Krajina má za cieľ dosiahnuť 100 % predaja nových elektromobilov do roku 2025.

V súčasnosti je v škandinávskej krajine ponúkaných 15 rôznych elektromobilov, a hoci to je viac ako v iných krajinách, stále to neuspokojuje spotrebiteľský dopyt.

Avšak potom, čo nové elektromobily ako Chevy Bolt EV a Tesla Model 3 prídu na trh, Nórsko by už mohlo dosiahnuť bod zvratu vo väčšinovom predaji elektromobilov. V tom momente by si díleri mali dať záležať na ponuke elektromobilov, keďže každý druhý zákazník by požadoval práve elektromobil.

zdroj fotografie: electrek.co

zdroj: electrek.co, zdroj titulnej fotografie: electrek.co