Toto je plán každej automobilky pre elektrifikáciu svojej produkcie automobilov

0
1410

Elektrické autá k nám prichádzajú na cesty, čo môže signalizovať začiatok konca pre spaľovací motor.

Nedávny príval oznámení od najväčších mien v automobilovom priemysle umiestnil vývoj elektromobilov na prvé miesto. Niektoré automobilky sa zaviazali vyrábať iba úplne elektrické alebo čiastočne elektrické autá, zahŕňajúce hybridné motory poháňané elektrickou energiou na určitý čas.

Pokiaľ z týchto sľubov nevzíde, ďalšia dekáda zaznamená obrovskú zmenu v produkčných trendoch, čím prinesie elektromobily na ulice vo veľkých číslach.

Táto zmena sa už začala s vlnou plne elektrických vozidiel pre širokú verejnosť, akým je Chevy Bolt, Nissan Leaf a Tesla Model 3. Ďalšie roky zaznamenajú ešte väčší nárast elektromobilov.

Keďže väčšina veľkých automobiliek má aspoň naznačené plány pre elektrifikáciu, tu je zoznam toho, kde sa v súčasnosti nachádzajú s elektromobilmi a čo môžeme očakávať od ich nových autách na cestách.

GM tvrdí, že plánuje zameniť tradičné autá za „úplnú elektrickú budúcnosť,“ nepotvrdilo však presný dátum. Snahy začnú s 20 naplánovanými elektromobilmi do roku 2023.

Ford vytvoril dedikovaný „tím Edison,“ v snahe sústrediť sa na vývoj elektromobilov. Automobilka taktiež sľúbila investovať 4,5 miliardy dolárov počas 5 rokov na nové elektrické a hybridné vozidlá, s 13 novými modelmi naplánovanými na vydanie do roku 2023.

Toyota a Mazda prednedávnom oznámili spoločné partnerstvo s výrobcom automobilových súčiastok Senso pre vytvorenie novej spoločnosti na vývoj základnej elektromobilov technológie pre použitie v rôznych typoch vozidiel a modelov. Obe japonské automobilky sa taktiež zaviazali vybudovať $1,6 miliardovú (1,36 miliardy eur) továreň v USA do roku 2021, kde budú pracovať na vytvorení elektrických a hybridných vozidlách.

Daimler, materská spoločnosť Mercedes-Benz, investuje 1 miliardu dolárov (850 miliónov eur) do továrne v Alabame, USA na vytvorenie úplne elektrických SUV a vybudovanie továrne, a celkovo investuje do vývoja elektromobilov 10 miliárd dolárov (8,5 miliardy eur). Mercedes-Benz načrtlo plán pre elektrifikáciu svojho „úplného portfólia,“ do roku 2022, ponúknutím 50 elektrických a hybridných modelov.

Renault, Nissan a Mitsubishi aliancia bude spolupracovať na vývoji nových systémov vo svojich vozidlách so sústredením sa na čisto elektrické autá ako je Nissan Leaf. Automobilka plánuje vydať 12 elektrických modelov do roku 2022.

Jaguar Land Rover plánuje elektrifikovať všetky svoje rady elektromobilov do roku 2020, s novým pohonným ústrojenstvom v rozmedzí miernych hybridov po úplne elektrické systémy.

Volvo zelektrifikuje všetky svoje modely do roku 2019, s 5 úplnými elektromobilmi v rozmedzí 2019 až 2021. Automobilka plánuje do roku 2025 predať 1 milión elektromobilov a hybridov.

VW Group, materská spoločnosť európskych automobiliek Volkswagen, Audi a Porsche, investuje 84 miliárd dolárov (71,4 miliardy eur) do vývoja elektromobilov. Zhruba 60 miliárd dolárov (51 miliárd eur) bude investovaných do produkcii batérie, avšak spoločnosť taktiež plánuje ponúkať elektrické a hybridné verzie 300 vozidiel do roku 2030.

Snaha vlád

Tieto automobilky nepracujú na elektrifikácii úplne iba kvôli inovácii. Všetky tieto plány prichádzajú kvôli 2 ohrozeniam pre spaľovacie motory – rozvoj Tesly a zvyšujúce sa hnutie pre obmedzenie použitia tradičných spaľovacích motorov pre zníženie emisií.

Tesla na chvíľu mala titul najhodnotnejšej automobilky v USA začiatkom tohto roka. Toto ohodnotenie nemalo nič s dočinením s počtom automobilov, ktoré spoločnosť predáva, ktoré boli (a stále sú) iba zlomkom produkcie ustálených automobiliek ako je GM alebo Ford.

zdroj fotografie: mashable.com

Namiesto toho bola hodnota Tesly poháňaná vnímaním lepšej pozície pre vyprodukovanie úplných elektromobilov, než jej konkurenti.

Tesla neukazuje verejnosti iba fakt, že elektromobily môžu naozaj fungovať, taktiež dokazuje svojim konkurentom, že spotrebitelia majú o elektrické autá záujem.

Pre udržanie s tempom musia tradičné automobilky ponúknuť šoférom celkovú skúsenosť s elektromobilmi pre udržanie ich pozornosti.

Tradičné automobilky taktiež menia svoje sústredenie sa na produkciu elektromobilov, pretože môžu byť donútení k opusteniu spaľovacích motorov v blízkej budúcnosti.

Existuje množstvo snáh po celom svete pre obmedzenie použitia automobilov poháňaných benzínom a naftou, čím posilňujú použitie elektromobilov.

Čína, najväčší trh pre automobily, pracuje na celkovom zákaze tradičných automobilov a zvyšuje snahy pre vybudovanie elektrickej infraštruktúry.

Francúzsko a Veľká Británia oznámili, že nové benzínové a naftové vozidlá budú zakázané do roku 2040 a iné krajiny ako Nórsko a India si zadali svoje ciele pre adopciu elektromobilov.

Všetky tieto faktory znamenajú, že čoraz viac elektromobilov bude na cestách v najbližšej budúcnosti. Pokiaľ si kúpite nový automobil v nasledujúcich rokoch, je dobrá šanca, že bude hybridný alebo úplne elektrické. Teda, pokiaľ ste sa spaľovacieho motora nezbavili už teraz.

zdroj fotografie: mashable.com

zdroj: mashable.com, zdroj titulnej fotografie: mashable.com