Ako si správne vybrať elektromobil

0
2260

Tesla Model 3 má byť elektromobil, ktorý zmení všetko. Nádherné, najmodernejšie, najdostupnejšie. Toto je auto, ktoré má z elektromobilov vytvoriť mainstream.

Nečakajte však, že si na ňom tak čoskoro zajazdíte. Pokiaľ nie ste medzi prvými 500 000 ľuďmi na čakacom liste, tento rok si nezajazdíte. Ani ďalší. A pravdepodobne, ani rok potom.

Našťastie je množstvo elektromobilov a plug-in hybrid dostupných už teraz. A ďalšie sú na ceste. Elektromobily sú však stále iba vo svojich začiatkoch.

Avšak automobilový priemysel jasne mieri smerom k elektromobilite. BMW vydá 2 nové elektromobily do roku 2020. Mercedes-Benz plánuje začať predávať 4 elektromobily do roku 2018. Volvo tvrdí, že prestane predávať tradičné autá do roku 2019. Ford vydá svoje úplne prvý elektromobil v roku 2020. Nový Nissan Leaf prichádza tento rok a Chevy Bolt je už na cestách.

Takže pokiaľ rozmýšľate nad kúpou elektrického auta, tu je zopár vecí, ktoré by ste mali prehodnotiť.

zdroj fotografie: theverge.com

Prečo kúpiť elektromobil?

Najočividnejšou odpoveďou je, že elektromobily nevytvárajú žiadne emisie. Väčšina ľudí však bude motivovaná ušetrením nákladov. A je to pravda – ročné náklady na elektrinu sú polovicou toho, čo pre tradičné autá.

Elektromobily však nie sú iba odpoveďou na ochranu životného prostredia. Vďaka Tesle sú v súčasnosti aj symbolom tech statusu.

Existujú aj ďalšie dôvody, prečo kúpa elektromobilu je správne rozhodnutia ako sú dostupnejšie ceny, možnosť využiť vládnu dotáciu a rastúci počet nabíjacích jednotiek. K nim sa však dostaneme neskôr.

Základy

Nie všetky elektromobily sú vytvorené rovnomerne. Existujú 2 typy elektrických áut, a to kompletné elektromobily a plug-in hybridy. Všetky elektrické autá poháňa elektrika a majú zvyčajne dojazd okolo 80-100 míľ (128-160 km), hoci sa to neustále zlepšuje. Tesla, Chevy a Nissan prednedávnom prekonali vzdialenosť 200 míľ (321 km).

Plug-in hybridy sú kombináciou elektriky a fosílnych palív. Dojazd na elektrinu je okolo 40 míľ (64 km) a následne auto začne poháňať motor s vnútorným spaľovaním. Plug-in hybrid je dobrou voľbou, pokiaľ máte strach, že vášmu auto dôjde šťava skôr, než dosiahnete ďalšiu nabíjaciu stanicu.

V závislosti od modelu môže spaľovací motor poháňať auto aj v iných časoch, ako je rapídna akcelerácia alebo pri používaní kúrenia a klimatizácie. Niektoré plug-in hybridy majú regeneratívne brzdenie, ktoré premieňa energiu stratenú pri brzdení k využiteľnej elektriny, uloženej v batérii.

Takže, kde nabijete vozidlo? Pokiaľ máte garáž, najlepšie je zapojiť zástrčku do regulárnej elektrickej zásuvky a cez noc by sa auto malo nabiť. Nabíjať počas cesty je však zložitejšie, keďže v súčasnosti neexistuje priveľa elektrických staníc. Z tohto dôvodu je lepšie si cestu vopred naplánovať a zistiť, kde sú možnosti nabíjania. Nedostatok nabíjacích staníc predstavuje jednu z bariér pre masové rozšírenie elektromobilov.

Pokiaľ teda bývate v meste a nemôžete si dovoliť nabíjanie cez noc, oplatí sa vám viac kúpiť si plug-in hybrid. Nabíjať plne elektrické auto na ulici v meste môže byť pre mnohých celkom ťažký oriešok.

zdroj fotografie: theverge.com

Dojazd áut

Dojazd je kľúčová vlastnosť, ktorú by ste mali zvážiť pri kúpe elektromobilu. Čím dlhší dojazd, tým užitočnejšie auto. Tu je zoznam elektromobilov s najväčším dojazdom:

Auto Dojazd
   
Tesla Model S 539 km
Tesla Model X 474 km
Chevy Bolt 383 km
Tesla Model 3 354 km
VW e-Golf 202 km
Hyundai Ioniq 200 km
BMW i3 183 km
Nissan Leaf 172 km
Kia Soul EV 150 km
Mercedes-Benz B250e 140 km
Fiat 500e 135 km

zdroj fotografie: theverge.com

Nezabudnite využiť dotáciu od štátu

Od 11. novembra 2016 môžu Slováci požiadať o štátnu dotáciu na nákup vozidla s elektrickým alebo hybridným pohonom, ktoré sú v nasledovnej výške:

Elektromobil:

2 000 eur po registrácii auta a vybavení potrebných náležitostí

1 500 eur v nasledujúcom kalendárnom mesiaci po 1. výročí registrácie

1 500 eur v nasledujúcom kalendárnom mesiaci po 2. výročí registrácie

Hybrid:

1 000 eur po registrácii auta a vybavení potrebných náležitostí

1 000 eur v nasledujúcom kalendárnom mesiaci po 1. výročí registrácie

1 000 eur v nasledujúcom kalendárnom mesiaci po 2. výročí registrácie

elektromobil môže požiadať fyzická alebo právnická osoba, mestá a obce. Podmienkou je, aby vozidlu boli pridelené slovenské EČV. Predstavuje to malý bonus pre tých, ktorí sa rozhodli rozmýšľať viac ekologicky.

Koniec koncom, je to na vás

Kúpa nového vozidla je veľké rozhodnutie. Avšak kúpa úplne iného typu auta je ešte viac. Musíte rozmýšľať opatrne o tom ako budete používať svoje vozidlo, či to bude v meste alebo cestou do práce, na každodennú jazdu alebo občasné výlety počas víkendov.

Dlhú dobu boli autá nástrojmi alebo symbolom statusu. Teraz začínajú odzrkadľovať naše osobné hodnoty, ktoré budú musieť zapadnúť do nášho životného štýlu. Dopyt po elektromobiloch však existuje. Počet predaných elektromobilov sa zvyšuje každým rokom.

Rapídne zníženie ceny batérii o 70 % medzi rokmi 2008 a 2014 a predstavenie masovo dostupných elektromobilov začína presvedčovať zákazníkov ku kúpe elektromobilov.

Budete jedným z nich?

Zdroj fotografie: theverge.com

Zdroj: theverge.com, zdroj titulnej fotografie: theverge.com