Elektromobily majú náskok pred vodíkovým pohonom

0
1651

V boji o prevahu v budúcom vývoji automobilového priemyslu tesne vyhrávajú elektrické batérie nad vodíkovými palivovými článkami, povedal pre časopis German weekly výkonný riaditeľ spoločnosti Daimler Dieter Zetsche.

Daimler spolupracuje s partnermi v obidvoch oblastiach a podľa Zetscheho ešte stále nie je jasné, ktorá z dvoch konkurenčných technológií bude hrať v odvetví vedúcu úlohu.

„Musíme však pripustiť, že atraktívnosť batérií v posledných rokoch stúpla. Je čoraz pravdepodobnejšie, že nakoniec zvíťazia,“ povedal Zetsche v rozhovore pre týždenník Euro am Sonntag a dodal, že batérie dosiahli pokrok v dvoch kľúčových oblastiach, ktorými sú dojazd a doba nabíjania.

Najväčší problém súvisiaci s palivovými článkami je dostupnosť a distribúcia vodíka, a to  sa zatiaľ nepodarilo vyriešiť, hovorí Zetsche.

Dojazd vozidiel s elektrickým pohonom dosahuje 500 kilometrov a bleskové nabitie v priebehu 20 minút je už na dosah.“

Tiež sa usiluje vyvinúť nátlak na nemeckú vládu, ktorá si deklarovala za cieľ, že do roku 2020 bude mať najväčšia európska ekonomika 1 milión elektromobilov, avšak prestala vyhlasovať výzvy na prekladanie žiadostí o dotácie.

Zdroj: reuters