5 zaujímavých faktov o výnimočnosti elektromobilov

0
1947

Elektromobily sú z roka na rok čoraz viac a viac populárnejšie. Nejakú tú chvíľu však ešte potrvá, kým sa stanú mainstream a budú automobilovému trhu dominovať. Už teraz však majú jasné výhody, ktorými prekonávajú tradičné autá. V dnešnom článku vám preto prinášame 5 zaujímavých faktov, ktoré vás presvedčia o ich výnimočnosti. 

Skutočný šetrič nákladov

Na Slovensku stojí elektrina v rozmedzí 0,03-0,05 eur/kWh, zatiaľ čo priemerná cena za benzín je v súčasnosti 1,278 €/l a za naftu 1,126 €/l. Avšak, elektromobil dokáže za 1 euro prekonať rovnakú vzdialenosť, ako by tradičné auto dokázalo prekonať za 1 galón (3,78 litrov). Znamená to teda, že pomocou elektromobilu dokážete ušetriť viac ako 1000 eur za rok iba na samotnom tankovaní, pričom ďalšia generácia elektromobilov tieto náklady ešte viac zníži.

Najdrahšia je batéria

Batéria je jednou z najdrahších častí elektromobilu, avšak technologické pokroky znižujú náklady aj na batérie. V budúcnosti to bude viesť k vyrovnaniu cien elektromobilov a tradičných áut.

Nízka údržba 

Mimo stieračov a pneumatík, všetky elektromobily vyžadujú nízku údržbu, čím šetria majiteľom peniaze počas životnosti auta. Dokonca i brzdové doštičky vydržia v elektromobiloch viac, pretože využívajú tzv. regeneratívne brzdenie. Ide o metódu premieňania energie používanej na redukovanie rýchlosti na energii, ktorá sa uloží v batérii auta.

Denná spoľahlivosť dojazdu

Viete o tom, že denne jazdíme priemerne na aute menej ako 50 km? S toľkými elektromobilmi, ktoré majú dojazd minimálne 112 km na jedno nabitie sú spoľahlivými a pohodlnými pre dopravenie z bodu A do bodu B.

Elektrika je lacnejšia cez noc

Väčšina majiteľov elektromobilov nabíja svoje autá cez noc doma, kedy je elektrika lacnejšia.

Záver

Lacné dobíjanie, nízka náročnosť na údržbu alebo schopný dojazd. To je niekoľko faktov, ktoré dokazujú, že elektromobily sa stávajú budúcnosťou už dnes. Bez obáv môžeme povedať, že začína nová priemyselná revolúcia. A my máme to šťastie sledovať túto revolúciu od samého počiatku.

zdroj fotografie: pixabay.com

zdroj: daily-journal.com, zdroj titulnej fotografie: pixabay.com