Najčastejšie otázky a odpovede o elektromobiloch

0
2059

Každý už vie, čo je to ten elektromobil. Tiché, nenápadné autá, ktoré majú v budúcnosti nahradiť benzínové a naftové vozidlá. Sú však skutočne efektívne? A ako je to s ich spoľahlivosťou? Čítajte a vaše otázky budú zodpovedané.

Prečo si kúpiť elektromobil?

To najdôležitejšie je, že sú lepšie pre životné prostredie, lacnejšie na údržbu a zábavné na jazdu.

Elektromobily sú v súčasnosti drahšie ako porovnateľné auto so spaľovacím motorom, náklady na ich údržbu sú však nižšie. Pokiaľ denne najazdíte okolo 60 km, pravdepodobne míňate na palivo mesačne okolo 150-200 eur. Pri elektromobile by ste minuli okolo 15-20 eur. A taký LEAF v najlepšej výbave je cenovo ekvivalentom Fordu Focus alebo Volkswagen Golf.

Kto by si mal kúpiť elektromobil?

Elektrické autá sú najlepšie pre jazdenie v meste alebo v obývaných oblastiach. Jazdite s nimi rýchlo na diaľnici a dojazd sa rýchlo zníži. Pokiaľ však normálne najazdíte menej ako 60 kilometrov denne, elektromobil sa vám bude hodiť bez ohľadu na to, kde jazdíte. Ak však so svojím autom dochádzate denne do práce, sú pre vás vhodné.

Fakty o dojazde

Dojazd elektromobilov bude záležať od typu a veku batérie, štýlu jazdy a taktiež teplote. Nízke teploty v zime budú mať vplyv na dojazd a môžu ho zredukovať až o 1/3.

Dojazd sa môže odlišovať od 50 km batérie olovnatých kyselín, po 540 km Modelu S od Tesly. Väčšina automobiliek vyrába elektromobily s dojazdom okolo 160 km.

Fakty o nabíjaní

Nabíjanie elektromobilov je ľahké. Väčšina vozidiel môže byť zapojená do štandardnej zásuvky doma a nabije sa po čase. Ak ho budete nabíjať počas noci, vyjde vás to lacnejšie. Nabíjacia infraštruktúra sa v súčasnosti rozvíja a umožňuje dlhšie výjazdy. Čas potrebný na nabitie sa odlišuje a v priemere trvá 6-8 hodín.

Fakty o batériách

Batérie sa zdokonaľujú každým rokom. Staršie a lacnejšie vozidlá môžu využívať batérie olovnatých kyselín, ktoré sú lacnejšie, avšak nevydržia veľmi dlho.

Moderné vozidlá využívajú lítium-iónové batérie, ktoré sú podobné batériám v laptope. Hoci sú drahšie, niektoré automobilky ako je Nissan, oznámili záruku na 8 rokov alebo 100 000 míľ (160 934 km).

Fakty o bezpečnosti

Každá automobilka musí elektromobily povinne otestovať. Výsledok? Tesla Model S a X, Nissan Leaf alebo Mitsubishi i MiEV získali top hodnotenia v testoch. Podobne to je aj u iných elektromobilov.

História

Autá poháňané batériou nie sú ničím novým. Prvý elektromobil bol vyvinutý medzi rokmi 1832 až 1839. Prvé komerčne dostupné elektrické vozidlo bolo dostupné v roku 1881.
Po 1. svetovej vojne však benzínové autá boli spoľahlivejšie a cenovo dostupnejšie, kvôli čomu elektromobily vymreli.

Avšak s globálnym otepľovaním sa elektromobily stávajú viac a viac populárnejšími.

Fakty o zlepšení životného prostredia

Vo veľkých mestách, kde je problém so znečistením ovzdušia môžu elektromobily pomôcť zlepšiť kvalitu ovzdušia, pretože majú nulové emisie.

Fakty o výkone

Elektromobily majú instantnú akceleráciu a nemajú prevodovku. Elektrický motor je v porovnaní so spaľovacím motorom oveľa tichší. Najrýchlejším elektromobilom v súčasnosti je Tesla Model S s Ludicrous módom, ktorá dosahuje maximálnu rýchlosťou 250 km/h a zrýchlením z 0-100 km/h za 2,4 sekundy.

zdroj fotografie: skitterphoto.com

zdroj: efficientenergysaving.co.uk, zdroj titulnej fotografie: unsplash.com