Doprava budúcnosti – prvé elektrické lietadlo na svete

0
1585

Hoci sa mnohí stále boja lietať, letectvo podniká k pokroku stále viac krokov a už dnes vás môžeme pozvať na palubu elektrického lietadla. Izraelské koncerny Eviation predstavili na leteckej výstave v Paríži prvé elektrické lietadlo na prepravu cestujúcich. Novinka bola pomenovaná – Alice.

Ako vidíme, silný elektromotor má  veľa podôb a využíva sa naozaj vo všetkých oblastiach, ako aj v letectve. Nie je to ale prvý pokus. V roku 1883 vzlietla vzducholoď s elektrickým motorom, ktorú navrhol Francúz Gaston Tissandier. Neskôr sa objavili skutočné modely lietadiel, v ktorých bolo hydraulické vybavenie čiastočne nahradené elektrickými. Jednalo sa o vojenské lietadlá, ktoré boli vytvorené počas druhej svetovej vojny. Elektromechanické systémy týchto modelov ukázali, že sú v porovnaní s hydraulikou odolnejšie.

Vývoj sa nezastavil ani v 80. rokoch 20. storočia a práce na konštruovaní elektrických lietadiel pokračovali. Vytvorilo sa niekoľko životaschopnejších modelov. A Alice je výsledkom, prvým elektrickým osobným lietadlom na svete. Nie je príliš veľké, má kapacitu deväť cestujúcich a dvoch pilotov.

Ako funguje?

Spaľovacie motory boli nahradené novými elektromotormi poháňanými batériami. Konkrétne Alice má tri takéto motory – dva na krídle a jeden vzadu. Výrobcovia tvrdia, že v prípade zlyhania motorov na krídlach bude motor na chvoste stačiť na bezpečné pristátie lietadla.

Samozrejme, aby lietadlo nefungovalo horšie ako obvykle, bolo jeho telo vyrobené z moderných ultraľahkých materiálov. Tie umožňujú stroju rýchlo nabrať potrebnú rýchlosť, zdvihnúť sa do veľkej výšky a súčasne znížiť zaťaženie batérií. Tento model je samozrejme vhodný iba pre lety na krátke vzdialenosti – do 1050 km, ale tvorcovia tvrdia, že výskum v tejto oblasti ešte neplánujú zastaviť a budú pokračovať vo vývoji.

Výhody

Rovnako ako pri elektromobile, sú zrejmé aj v tomto prípade. Lietadlá, ktoré ženie k oblohe elektromotor sú šetrné k životnému prostrediu, bezpečné a hospodárne. Motory pre Alice boli vyrobené spoločnosťou Siemens.

Údržba elektrického lietadla je omnoho úspornejšia ako pri konvenčných modeloch s rovnakou nosnosťou. Skutočnosť, že elektrické zariadenia menej poškodzujú prírodu, sa už dokázala pomocou elektrických vozidiel. Budúcnosť Alice preto vyzerá dosť sľubne, nehovoriac o plánoch bezpilotnej verzie.

Technické charakteristiky modelu predstaveného v Paríži boli:

  • dĺžka – 12,2 metra;
  • rozpätie krídel – 16,1 metrov;
  • nosnosť – do 1250 kilogramov;
  • rýchlosť – až 480 km / h.

Batéria, ktorá zaisťuje prevádzku motorov, má kapacitu 900 kW za hodinu a je schopná sa dobiť za 1 hodinu, no v budúcnosti plánujú odborníci tento čas ešte skrátiť. Je to dokonalé riešenie, ktoré sa, ako dúfame, čoskoro objaví aj v bežnej praxi.