Toyota začne v roku 2022 predávať elektromobily s vysokým dojazdom a rýchlym nabíjaním

0
1755

Toyota motor Corp pracuje na elektromobile poháňanom novým typom batérie, ktorá významne zvýši dojazd a skráti nabíjací čas. Elektromobil je naplánovaný na rok 2022.

Nový elektromobil od Toyoty, bude vybudovaný na novej platforme s použitím najlepšej batériovej technológii, tzv. solid-state batérii, vďaka čomu sa bude dať nabiť v priebehu pár minút.

V kontraste, súčasné elektromobily využívajú lítium-iónové batérie, ktoré potrebujú na nabitie 20-30 minút a majú zvyčajný dojazd 300-400 kilometrov.

Toyota sa rozhodla začať predávať nový model v Japonsku začiatkom roku 2022. Hovorkyňa spoločnosti Kayo Doi tvrdí, že spoločnosť nebude komentovať špecifické produkčné plány. Avšak dodala, že plánuje komercializovať solid-state batérie do začiatku roka 2020.

Najväčšia japonská automobilka sa bude snažiť uzavrieť medzeru medzi lídrami elektromobility, ktorými je Nissan a Tesla, keďže batériou poháňané autá sa tešia popularite po celom svete a predstavujú udržateľnú alternatívu za tradičné autá.

Či sa Toyote podarí preskočiť svojich rivalov ostáva otázne, keďže sériová výroba si vyžaduje oveľa prísnejšiu kontrolu kvality a spoľahlivosti.

Je celkom veľký rozdiel medzi prototypom a výrobou. Rok 2022 je ešte ďaleko a medzitým sa toho môže zmeniť veľa,“ tvrdí Christopher Richter, auto analytik pre CLSA. Ako rýchlo sa nové elektromobily uchytia bude taktiež záležať od nákladov na batérie.

Okrem ponuky vozidiel s vodíkovými palivovými článkami a plug-in hybridmi ako najzmysluplnejšia technológia s účelom vytvoriť ekologické autá. Toyota minulý rok taktiež ďalej tvrdila, že chce do svojej línie pridať elektromobily s dlhým dojazdom a vytvoriť novú internú jednotku.

Toyota podľa všetkého plánuje masovú produkciu elektromobilov v Číne, najväčšom trhu automobilov, začiatkom roku 2019, hoci modely budú založené na existujúcich C-HR športovo úžitkových vozidlách s použitím lítium-iónových batérii.

Ďalšie automobilky ako BMW taktiež pracujú na vývoji nových a kvalitnejších solid-state batérii s cieľom masovej výroby v priebehu nasledujúcich 10 rokov.

Solid-state batérie využívajú elektrolyty namiesto kvapalín, vďaka čomu sú bezpečnejšie ako súčasné lítium-iónové batérie na trhu. Ostáva nám teda iba čakať a zistiť, čo pre nás automobilky chystajú.

toyota

zdroj: reuters.com, zdroj titulnej fotografie: reuters.com