Faktory, ktoré určujú elektromobilom sľubnú budúcnosť

0
1916

Vylepšené technológie, “smart” riešenia a dokonalé mobilné zariadenia hýbu našim svetom. Vďaka nim sa stávame na míle vzdialenou generáciou, od tej ktorá tu bola pred nami. Inovácie a každodenná aktualizácia patrí k nášmu životnému tempu, ktorému sa jednoducho musíme prispôsobiť. Podobne to platí aj v oblasti automobilového priemyslu, ktorého pohon sa začína pomaly premieňať na niečo viac prínosnejšie pre našu spoločnosť.

Výskumníci pracujú na vylepšených technológiách batérií do automobilov, aby sa ich jazdný dosah a zníženie doby nabíjania zmenil ešte k lepšiemu. Pozrite sa spolu s nami, ktoré faktory by v tomto smere mohli určovať sľubnú budúcnosť elektromobilov.

Všetky výhody na jednom mieste

Každý šofér, ktorý po absolvovaní kondičných jázd v kvalifikovanej autoškole dostal vodičské oprávnenie na riadenie vozidla, veľmi dobre vie, aké výhody mu takéto motorové zariadenie ponúka.

Elektricky poháňané vozidlá  sú na tom ale oveľa lepšie, a to z niekoľkých pomerne známych dôvodov. Bežia na pohon elektrickej energie, ktorá sa postará o bezproblémové fungovanie elektromotorov. Oproti konvenčným vozidlám majú elektromobily teda niekoľko výhod a pevne veríme, že sa v blízkej budúcnosti rovnako ako všetky ostatné technológie, stanú bežnou súčasťou nášho života.

Aj vlády v celej Európe sa zaviazali podporiť výrobu vozidiel s mimoriadne nízkymi emisiami. Nie je to ale žiadna novinka, prvý elektrický automobil bol skonštruovaný už  v roku 1837 v Aberdeene. Táto technológia tu zažila taký úspech, že elektromotory napájané batériami sa stali súčasťou taxíkov v uliciach Londýna a New Yorku v neskorých rokoch 19. storočia.

Úsporné z niekoľkých hľadísk

V prvom rade je ich výhoda v tom, že nevyužívajú na svoj pohon bežné palivo, ktoré nie je k nášmu životnému prostrediu dvakrát prívetivé. Ide však aj o úsporu vašich nákladov. Elektromotory podľa posledných štatistík konvertujú približne 59 % až 62 % elektrickej energie zo siete na svoj bežný výkon. Pričom bežné benzínové vozidlá to dokážu len na úrovni asi 17 % až 21 %.

Elektromotory neprodukujú žiadne znečisťujúce látky, čo sa na prípad niektorých elektrární, ktoré vyrábajú elektrickú energiu zasa nevzťahuje. Elektrina z jadrových, vodných, solárnych alebo veterných elektrární ale nespôsobuje znečistenie ovzdušia.

Elektromotory poskytujú tichú, hladkú prevádzku a silnejšiu akceleráciu a vyžadujú menej údržby než motory s vnútorným spaľovaním.

Výzvy súvisiace s batériou

Ide o rozsah jazdy, ktorý je zvyčajne obmedzený na 90 až 190 km na plné nabitie, aj keď niektoré nové modely môžu byť na tom už oveľa lepšie.

Veľkým faktorom vo využiteľnosti je aj čas nabíjania. Úplné dobitie batérie môže trvať 4 až 8 hodín. Rýchle nabíjanie na 80 % môže trvať iba 30 minút. Tiež je to aj cena batérií, ktoré by sa časom mohli znížiť, ako aj ich hmotnosť.

Ako sme ale spomínali, každým jedným dňom výrobcovia pracujú na vylepšeniach, ktoré sa o budúcnosť týchto vozidiel určite postarajú

Zdroj: http://www.autoskola-feki.sk/
Titulná fotografia: http://www.driving-news.com
Fotografia v článku: adaptronic.com