Audi pracuje na zavedení solárnych panelov na strechy elektromobilov

0
1812

Elektromobilita má pred sebou veľkú výzvu. Na cestách stále nie je dostatočné množstvo nabíjacích staníc, ktoré by dokázali pokryť čoraz viac rozširujúce sa elektromobily. Preto sa Audi, v spolupráci s čínskou spoločnosťou zameranou na solárne panely, rozhodlo vytvoriť zaujímavý nabíjací koncept pre nové elektromobily – solárne články integrované do skla auta.

Nemecká automobilka bude spolupracovať s výrobcom solárnych článkov Alta Devices, pre začlenenie článkov do skiel, ktoré budú umiestnené na panoramatickej streche. Tento koncept, ktorý sa očakáva byť nainštalovaný a otestovaný do konca tohto roka, má možnosť dosiahnuť úplné vyvinutie na novom modely Audi, ktorý bude vydaný súbežne s líniou E-Tron.

Elon Musk, výkonný riaditeľ Tesla tvrdí, že tento typ modelu nie je udržateľný pre nabíjanie áut a Audi si myslí, že má pravdu. Súčasné články jednoducho nie sú, v dôsledku svojej veľkosti, dostatočne efektívne na nabitie auta na potrebnú vzdialenosť alebo rýchle nabitie.

Našťastie, Audi sa nebude sústrediť na dobíjanie výkonu elektromotora. Riešenie automobilky sa skôr zameria na poskytovanie energie pre funkcie ako je klimatizácia, svetlá a ďalšie funkcie, ktoré čerpajú energiu batérie a priamo neslúžia na pohon auta.

Takýto koncept dáva veľký zmysel, keďže materská spoločnosť Audi, Volkswagen, sa rozhodla zamerať na elektromobily. Obe značky plánujú do roku 2022 vydať minimálne 8 plne elektrických áut (5 Volkswagen a 3 Audi).

Eventuálne by Audi chcelo vytvoriť solárne články, ktoré vedia poskytnúť dostatočné množstvo energie pre výkon auta. Podľa spoločnosti by takýto úspech znamenal míľnik na ceste k dosiahnutiu udržateľnej, bezemisnej mobility.

Nič z tohto však nebude lacné. Audi sa rozhodlo počas nasledujúcich 5 rokov znížiť náklady o 12 miliárd dolárov (10,16 miliárd eur) s účelom financovať svoju snahu vyrábať elektromobily.

Časť nákladov na vývoj bude znížených vďaka modulárnej elektrickej platforme Volkswagen, ktorá bude zdieľať komponenty medzi vozidlami Audi, Porsche a Volkswagen. Pokiaľ bude projekt úspešný, môže pomôcť k oveľa viac efektívnejším a cenovo dostupnejším elektromobilom. 

zdroj fotografie: pexels.com

zdroj: thedrive.com, zdroj titulnej fotografie: thedrive.com