Politici pretekajú v tom, aby dokázali svetu, ako rýchlo môže byť ich krajina ekologická.
India, Francúzsko, Veľká Británia a Nórsko sa chcú úplne zbaviť benzínových a naftových áut v snahe preferovať čistejšie vozidlá. Aspoň 10 ďalších krajín si stanovilo ciele pre predaj elektromobilov.
S elektromobilmi a hybridmi, ktoré v súčasnosti tvoria iba 3 % svetového predaja áut sú tieto ciele videné skôr ako politické ašpirácie.
Tu je zoznam cieľov podľa krajín:
Veľká Británia
Spojené kráľovstvo tvrdí, že zakáže predaj nových benzínových a naftových áut začiatkom roku 2040 ako súčasť plánu vyčistiť ovzdušie krajiny. Do roku 2050 budú všetky autá na cestách produkovať nulové emisie.
Vo Veľkej Británii bolo za rok 2016 registrovaných takmer 2,7 miliónov nových vozidiel, čo predstavovalo 6. najväčší trh s predajom vozidiel na svete. Zbaviť sa tradičných áut bude náročné. Pokiaľ to však politici myslia vážne, automobilky sa budú musieť prispôsobiť. Je totiž nepravdepodobné, že opustia trh. Jednoducho budú musieť nájsť spôsob.
Francúzsko
Vláda galského kohúta oznámila na začiatku tohto mesiaca ukončenie predaja všetkých benzínových a naftových vozidiel do roku 2040 v snahe bojovať s globálnym otepľovaním. Po tomto dátume budú môcť automobilky predávať iba elektromobily alebo iné vozidlá s nulovými emisiami. Hybridné autá budú taktiež povolené.
Tento cieľ by pomohol francúzskym automobilkám inovovať a stať sa lídrom na trhu. Podiel elektromobilov, hybridov a iných alternatívnych áut je vo Francúzsku malý, avšak rastie rýchlo. Predaj týchto vozidiel sa zvýšil o 25 % v prvom kvartáli 2017.
India
Naí Dillí začiatkom tohto roka tvrdilo, že každé auto predané v krajine by malo byť od roku 2030 elektrické. Ide o aspiračný cieľ, pričom vláda očakáva, že logika trhu nakoniec zvíťazí.
India, ktorá trpí akútnym znečistením ovzdušia, je domovom pre mnoho najviac svetovo znečistených miest.
Je to však aj krajina, kde politika môže urobiť veľký rozdiel. Počet áut na cestách sa má v nasledujúcich rokoch dramaticky zvýšiť potom, ako sa štvordverové autá majú stať cenovo dostupnými pre strednú triedu.
Pokiaľ rodiny kupujúce auto po prvýkrát, ktoré bude navyše elektrické, krajina sa môže stať skokanom v rámci vyvinutých krajín.
Nórsko
Plán Ministerstva dopravy je jasný. Všetky nové osobné vozidlá a dodávky od roku 2025 nebudú môcť produkovať žiadne emisie. Krajina sa považuje v tejto oblasti za lídra. Okolo 40 % predaných áut v Nórsku za minulý rok bolo elektrických alebo hybridných.
Ďalšie krajiny
Aspoň 10 ďalších krajín má v pláne ciele predať určité množstvo elektromobilov.
Rakúsko, Čína, Dánsko, Nemecko, Írsko, Japonsko, Holandsko, Portugalsko, Kórea a Španielsko si stanovilo oficiálne ciele pre predaj elektromobilov. USA nemá federálnu politiku, ale aspoň 8 štátov si stanovilo vlastné ciele.
Čína, kde sa kupuje viac áut než v ktorejkoľvek krajine je taktiež najväčším trhom pre elektromobily. V krajine sa doposiaľ predalo viac než 40 % elektromobilov na svete.
Nasledujúca alarmujúca štatistika však poukazuje na to, koľko zvyšných krajín zatiaľ nič nerobí. Globálne bolo 95 % elektromobilov predaných v 10 krajinách: Čína, USA, Japonsko, Kanada, Nórsko, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Holandsko a Švédsko.
Čo môžeme očakávať od vlády Slovenska?
zdroj fotografie: pixabay.com
zdroj: money.cnn.com, zdroj titulnej fotografie: money.cnn.com