Jedna z najväčších spoločností fosílnych palív sa rozhodla staviť na elektromobily. Royal Dutch Shell (RSDA) informovala o svojej akvizíciu NewMotion, jedného z najväčších európskych poskytovateľov nabíjačiek.
NewMotion sa špecializuje v premieňaní parkovacích miest na elektrické nabíjacie stanice. Holandská firma má teraz viac než 30 000 elektrických nabíjacích miest v Európe.
Akvizícia, ktorá je prvou Shell v tomto odvetví, ukazuje ako sú veľké naftové spoločnosti tlačené ku konfrontácii dlhodobého ohrozenia v podobe elektrických áut a snahám zbaviť sa benzínových a naftových vozidiel.
„Toto je spôsob rozšírenia našej ponuky, ako sa hýbeme smerom k energetickej premene. Je to rozhodne forma diverzifikácie,“ povedal Matthew Tipper, viceprezident Shell odvetvia nových palív.
Môže ísť o zľahčovane. NewMotion tvrdí, že jeho misiou je „prispieť ku čistejšiemu svetu znižovaním fosílnych palív.“ Teraz bude vlastnený jednou z najväčších fosílnych spoločností, hoci investuje viac do obnoviteľnej energie.
Sytse Zuidema, výkonný riaditeľ NewMotion, tvrdí, že táto akvizícia urýchli rast spoločnosti vďaka prístupu k dlhému zoznamu korporátnych klientov a kontaktov odvetví Shell.
„Nie sme tu, aby sme naplnili autá s naftou, ale s elektrikou,“ povedal Zuidema.
Európske ropné spoločnosti, zahŕňajúce Shell a jej rivalov BP a Total, boli oveľa rýchlejšie ako ich konkurencia USA v investovaní do obnoviteľných zdrojov ako je solárne, veterné a teraz elektrické nabíjanie.
Toto dáva zmysel, pretože európski investori a vlády vyvíjajú tlak na najspoľahlivejšieho zákazníka nafty – spaľovací motor. Nórsko, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia a Holandsko oznámili iniciatívy v nahradení tradičných vozidiel pomocou elektromobilov.
Shell sídli v Holandsku, kde sú elektromobily populárne a vláda má za cieľ zvýšiť predaj elektromobilov.
„Cítime sa k tomu bližšie. Úroveň, na ktorej elektrifikácie mení mobilitu je tu veľmi transparentná. Vedie k mindsetu.“
Rast Tesly a snahy Volkswagenu, Hondy a iných automobiliek v presadzovaní elektromobilov majú nepriaznivé dlhodobé dopady na naftové spoločnosti.
Spoločnosť Barclay varovala v nedávnej správe, že do roku 2025 môže byť dopyt po oleji v dôsledku elektromobilov a zvýšenej efektívnosti palív znížení o 3,5 milióna barelov za deň. Pokiaľ elektromobily do roku 2040 dosiahnu 1/3 podiel na automobilovom trhu, dopyt po oleji by sa mohol znížiť o 9 miliónov barelov za deň.
„Niekde na ceste narazíme na vrchol dopytu po oleji. Sme však od toho ešte veľmi dlho,“ tvrdí Brian Youngberg, senior energetický analytik v Edward Jones.
Hoci elektrické autá získavajú na popularite, stále tvoria iba malý podiel na celkovom trhu. Ďalší nárast môže byť obmedzený obavami o vysoké náklady a obmedzený batériový život.
Aj napriek tomu má však pre energetické spoločnosti zmysel pripravovať sa na obnoviteľné zdroje, v opačnom prípade im hrozí riziko ostania pozadu.
Veľké naftové spoločnosti potrebujú do roku 2035 investovať 350 miliárd dolárov do veternej a solárnej energie, aby ich podieľ na trhu s obnoviteľnými zdrojmi zodpovedal 12 %, ktoré v súčasnosti držia v oblasti ropy a zemného plynu.
zdroj fotografie: newmotion.com
zdroj: money.cnn.com, zdroj titulnej fotografie: koláž: Flickr.com: Ed Dunens/Pexels.com